Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské vměšování do voleb je hoax, napsal Trump. Znovu tím popřel sám sebe

Ruské vměšování do voleb je hoax, napsal Trump. Znovu tím popřel sám sebe

Velice stabilní génius. Tak sám sebe letos v lednu označil americký prezident Donald Trump. Jeho názory však v poslední době příliš stabilní nejsou. Alespoň co se týče ruského vměšování do voleb, se postoj šéfa Bílého domu mění pomalu každý den. Poté, co nejprve ruský vliv popřel, aby jej následně přiznal, označil v neděli na Twitteru celou kauzu za hoax. Prezident se navíc rozohnil i kvůli sledování jeho někdejšího poradce Cartera Page.

Co řekne dnes, nemusí platit zítra. Americký prezident Donald Trump v poslední době čím dál častěji mění své výroky. Posledním případem je aféra kolem ruského ovlivňování prezidentských voleb před dvěma lety.

Trump minulé pondělí v Helsinkách na tiskové konferenci po schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nejprve zpochybnil, že Moskva volby ovlivnila, když prohlásil, že nevidí důvod, proč by „to mělo být Rusko“, aby následně obrátil. Po kritice napříč politickým spektrem a domluvě od svých poradců v úterý oznámil, že se přeřekl a chtěl říci „nemělo být Rusko“.

Nyní je vše zase jinak. „Takže prezident Obama věděl o Rusku před volbami. Proč něco neudělal? Proč to neřekl naší kampani? Protože je to všechno jeden velký hoax, proto. On si myslel, že prohnilá Hillary vyhraje,“ rozohnil se Trump na Twitteru, a znovu tak popřel sám sebe.

Co znamenalo Trumpovo „ne“ a další obraty

Emotivní reakce přichází po týdnu, který pro Trumpa přinášel jednu patálii za druhou. Na většinu z nich si přitom prezident zadělal právě svým chaotickým jednáním. Velice stabilní génius, jak sám sebe v minulosti označil, schytal kritiku za slabý postoj vůči Putinovu i nedůvěru k americkým tajným službám. Ani zpravodajci, ani veřejnost navíc dodnes netuší, co oba státníci dohodli během uzavřeného setkání mezi čtyřma očima.

Kromě zmíněné tiskové konference neexistuje z jednání žádný oficiální výstup. A Trumpovy výroky ještě přiživily pochybnosti, které se objevily bezprostředně po brífinku.

Když se ve středu Trumpa novináři ptali, zda se domnívá, že USA byly ruským cílem, odpověděl, že ne. „Neodpovídal na tu otázku. Říkal ne, že nebude odpovídat na dotazy,“ hájila šéfa Bílého domu tisková mluvčí Sarah Huckabee Sandersová.

Diplomaty a politiky zase pohoršilo, že Trump uvažoval o nabídce ohledně ruské aféry. Putin navrhl, že zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi umožní v Moskvě vyslechnout 12 podezřelých Rusů výměnou za přístup k jimi požadovaným osobám včetně bývalého velvyslance USA v Rusku Michaela McFaula. Toho Kreml ještě v době jeho mise osočil, že pracuje proti Putinovi a začal mu znepříjemňovat život.

I tady Trump předvedl veletoč. Nejprve nabídku označil za zajímavý nápad. Sandersová následně pravila, že nevylučuje její využití. Nakonec však veřejnosti tlumočila, že prezident s obchodem nesouhlasí. Také v tomto případě zapracovala veřejná kritika.

Trump chtěl uplatit další milenku, ukázala nahrávka

Trumpovu twitterovou smršť ale neiniciovalo ani tak negativní vnímání podle něj úspěšného summitu, jako dvě události z konce minulého týdne. V pátek list New York Times přinesl informaci, že FBI disponuje nahrávkou ze září 2016, na níž Trump diskutuje se svým právníkem Michaelem Cohenem o možnosti zaplatit za mlčení modelce Karen McDougalové, s níž měl Trump poměr.

Odhalení připomnělo nejen podobné obvinění od pornoherečky Stephanie Cliffordové známé pod uměleckým jménem Stormy Daniels. Historik z Princeton University a analytik televizní stanice CNN Julian Zelizer na webu magazínu The Atlantic spekuloval, zda případný důkaz nezákonného jednání nebude mít stejný efekt jako nahrávky z Oválné pracovny, které v roce 1973 přispěly k rezignaci prezidenta Richarda Nixona.

Taková varianta je ale i podle Zelizera nyní spíše nepravděpodobná, jelikož v 70. letech byla jiná doba a události kolem Nixona vedly k masivnímu propadu důvěry veřejnosti. Nyní Trumpovi věří zhruba stejně lidí jako dříve. Prezident díky stabilní podpoře dorovnává řadu svých předchůdců, jimž popularita krátce před polovinou mandátu padala.

Neformální poradce Kremlu? Sledování Page Trumpa rozohnilo

Jako daleko závažnější se však může ukázat odtajnění dokumentů obsahujících informace o odposlouchávání bývalého poradce Trumpovy kampaně Cartera Page podezřelého ze spolupráce s Ruskem. Vyšetřovatelé prověřovali jeho možné vazby na Rusko už od roku 2013. tady dlouho předtím, než se zapojil do předvolební bitvy.

Page odmítá, že by pro Rusko pracoval. Obvinění označil za vtip. V minulosti však sám sebe nazval neformálním poradcem Kremlu. „Neformální. Mluvil jsem s lidmi. To nic neznamená,“ bránil se ve vysílání CNN Page.

Trump v sérii nedělních a pondělních rozhořčených tweetů zaútočil kvůli Pageovi na FBI. Kritizuje jí, že příliš spoléhá na složku vypracovanou někdejším britským agentem Christopherem Steelem. Ta původně začala vznikat na objednávku demokratů jako tzv. opposition research – informace mající zajistit důkladnou znalost protikandidáta. FBI z ní skutečně vychází, avšak dokumenty ukazují, že není jediným zdrojem, byť řada z nich zůstala začerněných.

V souvislosti se summitem i dalšími prezidentovými názorovými obraty už republikánští senátoři Marco Rubio a Lindsey Graham vyzvali Bílý dům, aby zaujal tvrdší postoj vůči Rusku. Nezdá se však, že by něco takového měl Trump v plánu. Minulý týden naopak oznámil, že pozve Putina do Washingtonu, čímž zaskočil mimo jiných i šéfa tajných služeb Dana Coatse, jenž se informaci dozvěděl od televizní moderátorky.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1