Ruského magnáta nechal zabít Putin, tvrdí američtí špioni. Kritizují britskou policii | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruského magnáta nechal zabít Putin, tvrdí američtí špioni. Kritizují britskou policii

Ruského magnáta nechal zabít Putin, tvrdí američtí špioni. Kritizují britskou policii

Za smrt investičního bankéře Alexandra Perepiličného, který zemřel za dosud nevyjasněných okolností před víc než čtyřmi roky poblíž Londýna, zřejmě může ruská vláda. S informací přišel server Buzzfeed, který se odvolává na zdroje z britských, amerických i francouzských tajných služeb. Podivnou roli v případu ale sehráli britští vyšetřovatelé.

Alexander Perepiličnyj byl hlavním svědkem v kauze jiného otráveného ruského podnikatele Sergeje Magnitského. V listopadu 2012 zemřel nedaleko svého domu ve Weybridge v britském hrabství Surrey.

Tamní policie cizí zavinění vyloučila. Toxikologické rozbory však v jeho žaludku odhalily jed, který využívají i ruské tajné služby. Vyšetřovatelé přestotvrzení o možném atentátu označili za spekulace. Okamžitě se objevily názory, že se britská vláda snaží důležité informace skrývat.

Server Buzzfeed nyní získal dokumenty s důkazy, kterým vyšetřovatelé úmyslně nevěnovali pozornosti. Dokládají, jak Perepiličnyj strávil poslední dny života, kdy pobýval v Paříži. Dokumenty stojí na výpovědích několika úředníků tajných služeb z Velké Británie, USA a Francie.

Podle amerických špiónů je vysoce pravděpodobné, že si Perepiličného smrt objednal ruský prezident Vladimir Putin nebo jeho blízké okolí. Zároveň konstatují, že Putin vraždu schválil. Britskou policii kritizují za špatné vyšetřování.

Britští ani francouzští policisté navíc nikdy nevyslechli Elmiru Medynskou, tehdy 22letou Ukrajinku, která Perepiličného na cestě do Paříže doprovázela. Podle záznamů spolu strávili dvě noci a z hotelu se odhlásili 10. listopadu. Později toho dne ruský bankéř zkolaboval.

Medynskou to nepřekvapilo. „To se Rusům v Londýně stává,“ prohlásila pro Buzzfeed. „Dal Švýcarům informace, za to vás mohou zabít,“ odkazuje Medynská, která se nyní živí návrhářstvím, na Perepiličného spolupráci se švýcarskými vyšetřovateli při rozkrývání údajného rozsáhlého finančního podvodu v Rusku.

Pochyby o vyšetřování navíc umocňuje i výrok bývalé ministryně vnitra Amber Ruddové. Ta prohlásila, že by zveřejnění některých okolností smrti ruského bankéře mohlo ohrozit národní bezpečnost.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.