Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruského magnáta nechal zabít Putin, tvrdí američtí špioni. Kritizují britskou policii

Ruského magnáta nechal zabít Putin, tvrdí američtí špioni. Kritizují britskou policii

Za smrt investičního bankéře Alexandra Perepiličného, který zemřel za dosud nevyjasněných okolností před víc než čtyřmi roky poblíž Londýna, zřejmě může ruská vláda. S informací přišel server Buzzfeed, který se odvolává na zdroje z britských, amerických i francouzských tajných služeb. Podivnou roli v případu ale sehráli britští vyšetřovatelé.

Alexander Perepiličnyj byl hlavním svědkem v kauze jiného otráveného ruského podnikatele Sergeje Magnitského. V listopadu 2012 zemřel nedaleko svého domu ve Weybridge v britském hrabství Surrey.

Tamní policie cizí zavinění vyloučila. Toxikologické rozbory však v jeho žaludku odhalily jed, který využívají i ruské tajné služby. Vyšetřovatelé přestotvrzení o možném atentátu označili za spekulace. Okamžitě se objevily názory, že se britská vláda snaží důležité informace skrývat.

Server Buzzfeed nyní získal dokumenty s důkazy, kterým vyšetřovatelé úmyslně nevěnovali pozornosti. Dokládají, jak Perepiličnyj strávil poslední dny života, kdy pobýval v Paříži. Dokumenty stojí na výpovědích několika úředníků tajných služeb z Velké Británie, USA a Francie.

Podle amerických špiónů je vysoce pravděpodobné, že si Perepiličného smrt objednal ruský prezident Vladimir Putin nebo jeho blízké okolí. Zároveň konstatují, že Putin vraždu schválil. Britskou policii kritizují za špatné vyšetřování.

Britští ani francouzští policisté navíc nikdy nevyslechli Elmiru Medynskou, tehdy 22letou Ukrajinku, která Perepiličného na cestě do Paříže doprovázela. Podle záznamů spolu strávili dvě noci a z hotelu se odhlásili 10. listopadu. Později toho dne ruský bankéř zkolaboval.

Medynskou to nepřekvapilo. „To se Rusům v Londýně stává,“ prohlásila pro Buzzfeed. „Dal Švýcarům informace, za to vás mohou zabít,“ odkazuje Medynská, která se nyní živí návrhářstvím, na Perepiličného spolupráci se švýcarskými vyšetřovateli při rozkrývání údajného rozsáhlého finančního podvodu v Rusku.

Pochyby o vyšetřování navíc umocňuje i výrok bývalé ministryně vnitra Amber Ruddové. Ta prohlásila, že by zveřejnění některých okolností smrti ruského bankéře mohlo ohrozit národní bezpečnost.