Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko a Čína se připravují na válku. Ke KLDR míří desetitisíce vojáků, tanky a těžká technika

Rusko a Čína se připravují na válku. Ke KLDR míří desetitisíce vojáků, tanky a těžká technika

Rusko a Čína, dvě vojenské velmoci, se připravují na možnou válku v Severní Koreji. V posledních dnech Čína posílila svou přítomnost u hranic se Severní Koreou o 150 tisíc vojáků, Rusko poslalo stejným směrem vlaky s tanky a s další těžkou technikou. 

Silná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa určená severokorejskému režimu přiměla Rusko s Čínou k reakci. Bojí se totiž, že válka je na spadnutí a že následná humanitární krize dolehne na jejich země s nebývalou intenzitou. Ruský expert na Severní Koreu Konstantin Asmolov tvrdí, že v případě ozbrojeného konfliktu mezi Severní Koreou a USA „zaplaví Rusko hladoví korejští azylanti“.

„Přesun vojenského materiálu znamená, že představitelé Ruska na situaci v regionu pružně reagují na vzniklou situaci a přijímají vhodná opatření,“ říká pro deník Daily Mail Stanislav Sinitsyn, vojenský analytik. „Pokud se situace zhorší, zejména z vojenského hlediska, okolní státy ji budou sledovat mnohem pozorněji a Rusko samozřejmě nebude výjimkou,“ dodává Sinitsyn.

Podstatné riziko konfliktu v regionu nedávno potvrdil i náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rybakov. „Bohužel musím připustit, že riziko vážného konfliktu v tomto regionu se výrazně zvýšilo,“ řekl Rybakov.

Severní Korea se přitom americkou rétorikou zastrašit nenechává. Ve čtvrtek severokorejský režim Spojené Státy varoval před „výjimečně tvrdým preventivním úderem“. Ten podle režimu rozdrtí americké invazní jednotky alokované v Jižní Koreji a obrátí v popel i samotné USA. Je však třeba dodat, že severokorejský režim si v květnatých antiamerických výrocích historicky libuje a podobná prohlášení jsou tak relativně častá.

Americký viceprezident Mike Pence, který je nyní na pracovní cestě v Asii a Tichomoří, opakovaně uvedl, že éra strategické trpělivosti se severokorejským režimem je u konce.

Spojené Státy si nicméně zatím utrhly ostudu. Jako podporu své asertivní rétoriky proti severokorejskému režimu totiž uvedly, že do oblasti vyslaly letadlovou loď Carl Vinson s doprovodem několika dalších lodí. Až po několika dnech však vyšlo najevo, že vojenská flotila místo ke korejskému poloostrovu mířila k Austrálii na spojenecké cvičení. Ke korejským břehům by pak měla doplout během příštího týdne. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1