Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko a Čína se připravují na válku. Ke KLDR míří desetitisíce vojáků, tanky a těžká technika

Rusko a Čína se připravují na válku. Ke KLDR míří desetitisíce vojáků, tanky a těžká technika

Rusko a Čína, dvě vojenské velmoci, se připravují na možnou válku v Severní Koreji. V posledních dnech Čína posílila svou přítomnost u hranic se Severní Koreou o 150 tisíc vojáků, Rusko poslalo stejným směrem vlaky s tanky a s další těžkou technikou. 

Silná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa určená severokorejskému režimu přiměla Rusko s Čínou k reakci. Bojí se totiž, že válka je na spadnutí a že následná humanitární krize dolehne na jejich země s nebývalou intenzitou. Ruský expert na Severní Koreu Konstantin Asmolov tvrdí, že v případě ozbrojeného konfliktu mezi Severní Koreou a USA „zaplaví Rusko hladoví korejští azylanti“.

„Přesun vojenského materiálu znamená, že představitelé Ruska na situaci v regionu pružně reagují na vzniklou situaci a přijímají vhodná opatření,“ říká pro deník Daily Mail Stanislav Sinitsyn, vojenský analytik. „Pokud se situace zhorší, zejména z vojenského hlediska, okolní státy ji budou sledovat mnohem pozorněji a Rusko samozřejmě nebude výjimkou,“ dodává Sinitsyn.

Podstatné riziko konfliktu v regionu nedávno potvrdil i náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rybakov. „Bohužel musím připustit, že riziko vážného konfliktu v tomto regionu se výrazně zvýšilo,“ řekl Rybakov.

Severní Korea se přitom americkou rétorikou zastrašit nenechává. Ve čtvrtek severokorejský režim Spojené Státy varoval před „výjimečně tvrdým preventivním úderem“. Ten podle režimu rozdrtí americké invazní jednotky alokované v Jižní Koreji a obrátí v popel i samotné USA. Je však třeba dodat, že severokorejský režim si v květnatých antiamerických výrocích historicky libuje a podobná prohlášení jsou tak relativně častá.

Americký viceprezident Mike Pence, který je nyní na pracovní cestě v Asii a Tichomoří, opakovaně uvedl, že éra strategické trpělivosti se severokorejským režimem je u konce.

Spojené Státy si nicméně zatím utrhly ostudu. Jako podporu své asertivní rétoriky proti severokorejskému režimu totiž uvedly, že do oblasti vyslaly letadlovou loď Carl Vinson s doprovodem několika dalších lodí. Až po několika dnech však vyšlo najevo, že vojenská flotila místo ke korejskému poloostrovu mířila k Austrálii na spojenecké cvičení. Ke korejským břehům by pak měla doplout během příštího týdne. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1