Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko a Čína se snažily zmanipulovat referendum o setrvání Británie v EU

Rusko a Čína se snažily zmanipulovat referendum o setrvání Británie v EU

Zbývalo 100 minut do ukončení registrace britských voličů, kteří se rozhodli v červnovém referendu vyjádřit k vystoupení země z Evropské unie, když webové stránky spadly. Desítky tisíc lidí tak mohly přijít o možnost o osudu své země v rámci EU rozhodnout. Situaci ale zachránili britští poslanci, kteří lhůtu k registraci prodloužili. Za kolapsem webových stránek určených k registraci voličů mohly státy vlády cizích států, jako je Rusko a Čína. Tvrdí to včerejší zpráva výboru dolního parlamentu britského parlamentu, o které informoval server The Guardian. 

Zpráva sněmovního Výboru veřejné správy a ústavních záležitostí (PACAC) uvádí, že jsou poslanci hluboce znepokojeni tvrzením, že se vlády cizích států možná snažily ovlivnit hlasování o brexitu. Britští poslanci sice Rusko a Čínu jako viníky doslovně neoznačili, zpráva ale uvádí, že přístup obou zemí ke kybernetickým útokům je založen „na chápání masové psychologie a na tom, jak využít jednotlivce“.

Rusko se s obviněním, že se vměšuje do hlasování voličů v jiných zemích, nesetkává poprvé. Z ovlivňování amerických prezidentských voleb Moskvu na podzim obvinil tábor demokratické kandidátky Hillary Clintonové a v polovině února přišel se stejným tvrzením také favorit francouzského prezidentského klání Emmanuel Macron.

„Existují stovky ne-li tisíce útoků na naše počítačové systémy, databáze a naše webové stránky, a náhodou to přichází od ruských hranic,“ řekl tehdy pro televizi France 2 poradce a manažer Macronovy politické kampaně Richard Ferrand. „Chceme silnou Evropu. To je důvod, proč trpíme útoky ze strany několika informačních webů, které patří Rusku,“ dodal.

Zpráva výboru PACAC uvádí, že přestože kolaps webových stránek výsledek referenda neovlivnil, je potřeba se podobným problémům v budoucnosti vyhnout. „Pro další volby a referenda doporučujeme zřídit stálý aparát pro sledování kybernetických aktivit, aby byla zajištěna kybernetická bezpečnost a odolnost vůči potenciálním útokům, a vytvořit plány a mechanismus, který bude schopný na takové útoky reagovat,“ píše se ve zprávě.

Podle bezpečnostního šéfa Vládního komunikačního ústředí (GCHQ) Ciarana Martina se Británie stává terčem desítek kybernetických útoků za měsíc, včetně pokusů ruských státem sponzorovaným hackerů ukrást utajované informace týkající se obrany státu a zahraniční politiky. Od září do února odrazilo britské Národní centrum kybernetické bezpečnosti celkem 34 550 potenciálních útoků. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744