Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko-americké závody ve zbrojení jsou v plném proudu. Hrozí další studená válka, varuje Gorbačov

Rusko-americké závody ve zbrojení jsou v plném proudu. Hrozí další studená válka, varuje Gorbačov

Vztahy Ruska a Spojených států se v poslední době zhoršují a „rétorika vysoce postavených politiků a představitelů armády je stále militantnější“, řekl pro deník Bild poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov, kterému byla v roce 1990 udělena Nobelova cena za mír. Studená válka by se podle něj mohla brzy obrátit v „horkou“, pokud „budeme stále jen přihlížet, sedět s rukama v klíně a nic nedělat“.

„Vztahy mezi velmocemi se stále zhoršují. To vytváří dojem, že se svět připravuje na válku. Takže tu jsou všechny náznaky studené války,“ řekl pro německý deník 96letý Gorbačov, který už koncem minulého roku varoval před rostoucím napětí.

Trnem v oku mu je především nasazení vojáků Severoatlantické aliance ve východní Evropě, kteří zde posílili své východní křídlo po rozpoutání konfliktu na Ukrajině a ruské anexi Krymu. Jak řekl v rozhovoru pro Bild, názor amerického prezidenta Donalda Trumpa, že je NATO „zastaralé“, podporuje. Podle něj by se však Severoatlantické aliance měla přeměnit z vojenské organizace na politickou. Jedině to by přispělo ke zlepšení vztahů a nastolení míru, tvrdí bývalý prezident SSSR.

Gorbačov zároveň varoval, že ve světě probíhají nové závody ve zbrojení. Obavy vyvolalo prohlášení Donalda Trumpa z konce minulého roku, podle kterého mají Spojené státy „výrazně posílit a rozšířit své jaderné schopnosti“. Slova nově zvoleného prezidenta přišla jen pár hodin poté, co šéf Kremlu před ruskými generály řekl, že ruské rakety musí být schopny překonat stávající i budoucí systémy raketové obrany.

720p 480p 360p 240p
Nejničivější bomby

Od té doby se napětí ještě víc prohloubilo a vztahy obou zemí jsou dnes na bodu mrazu. Přispěl k tomu nedávný útok Spojených států na vojenskou základnu syrského vůdce Bašára Asada, nad kterým Moskva drží ochrannou ruku. Obavy navíc vyvolává americké špičkování s diktátorskou Severní Koreou, kam Trump vysílá námořní flotilu válečných lodí jako zdvižený prst před raketovými zkouškami. Pchjongjang si ale americké vyhrožování nechce nechat líbit a v případě amerického vojenského zásahu hrozí totální válkou.

Obavy z napjaté situace v pondělí projevil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Odmítáme jaderné a raketové akce Pchjongjangu porušující četné rezoluce Rady bezpečnosti OSN. To ale vůbec neznamená, že lze stejným způsobem porušovat mezinárodní právo použitím síly za nerespektování Charty OSN. Proto velmi doufám, že nedojde k jednostranným akcím podobným těm, které jsme nedávno viděli v Sýrii,“ prohlásil Lavrov.

Zatímco po zvolení Trumpa prezidentem to vypadalo, že budou vztahy Moskvy a Washingtonu na dobré cestě, poslední vývoj naznačuje opak. A všímají si toho i ruští občané. Průzkumu ruské společnosti VTsIOM ukázal, že se počet Rusů s negativním postojem vůči novému šéfovi Bílého domu během posledního měsíce zvýšil ze sedmi na 39 procent.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744