Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko-běloruské cvičení? Může jít o vážné přípravy na velkou válku, připustil generál Petr Pavel

Rusko-běloruské cvičení? Může jít o vážné přípravy na velkou válku, připustil generál Petr Pavel

Znepokojení z nynějších rusko-běloruských manévrů Západ 2017 je důvodné. Agentuře AP to dnes v Tiraně řekl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Podle něj lze v tomto cvičení spatřovat "vážné přípravy na velkou válku".

NATO zvyšuje úsilí obnovit s Ruskem přímou komunikaci mezi armádami, aby se zabránilo "jakýmkoli nezamýšleným důsledkům případných incidentů během těchto cvičení," prohlásil český generál Pavel. Toho ve funkci příští rok nahradí maršál britského vojenského letectva Stuart Peach.

Pavel se v Tiraně účastní každoroční konference vedoucích vojenských představitelů členských států NATO, jejíž uspořádání letos připadlo Albánii.

Manévry běloruských a ruských jednotek Západ 2017 začaly ve čtvrtek v Bělorusku a na západě Ruska a potrvají do 20. září. Znepokojeny jsou jimi především Polsko a tři pobaltské země Estonsko, Litva a Lotyšsko. Moskva a Minsk ale ujišťují, že cvičení má čistě obranný charakter a není namířené proti žádné třetí zemi.

Podle organizátorů se do manévrů zapojí necelých 13.000 mužů. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová však uvedla, že jde o záměrnou nepravdu, jejímž cílem je vyhnout se povinnosti pozvat zahraniční pozorovatele. Podle ní se cvičení zúčastní až 100.000 vojáků.

Minsk ale podle agentury TASS oznámil, že na manévry dnes do Běloruska přicestovali pozorovatelé ze sedmi pozvaných států - Estonska, Litvy, Lotyšska, Norska, Polska, Švédska a Ukrajiny.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1