Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko děsí nezájem o prezidentské volby. Za účast při hlasování Putin slibuje iPhony

Rusko děsí nezájem o prezidentské volby. Za účast při hlasování Putin slibuje iPhony

Přijď volit, vyhraj iPhone. Ruské úřady sáhly k unikátnímu kroku, jak dostat voliče k urnám. Každý, kdo se aktivně zapojí do hlasování o novém prezidentovi a vyfotí si selfie, může vyhrát výrobky firmy Apple.

Prezidentské volby se v Rusku uskuteční letos 18. března. Cílem je dostat k volebním urnám co nejvíce lidí. Proto se ruské úřady rozhodly voliče odměnit. Podle webu Politico je podmínkou vyfotit si ve volební místnosti po odevzdání hlasu selfie.

Každý, kdo svoji fotku odešle, se pak zapojuje do hry o produkty firmy Apple. Rusko chce údajně soutěží navodit také příjemnou atmosféru, aby se „volby staly svátkem“ a „příjemným dnem“.

Celou kampaň s focením selfíček navíc budou propagovat známé osobnosti sportu a filmu. Soutěž pro voliče Rusové pilotně vyzkoušeli už na podzim v místních volbách, kdy rozdávali iPhony 7, iPady a Apple hodinky.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Úředníci si od akce slibují, že přivede k volbám více lidí. Poslední dobou totiž mají strach, že by mohlo dorazit rekordně málo lidí. K bojkotu voleb vyzval například i opoziční politik a dlouhodobý Putinův odpůrce Alexej Navalnyj, kterého úřady odmítly do voleb zaregistrovat jako kandidáta.

Cílem úřadů je prý letos alespoň 70% voličská účast. Při posledních volbách v roce 2012 se zúčastnilo 65 % lidí. Předpokládá se, že i tentokrát vyhraje volby dosavadní prezident Vladimir Putin, o jehož „úspěchu“ se prakticky nepochybuje. Nízká účast by ale pro ruského vůdce mohla být nepříjemností a kazila by dojme z jeho vítězství.

Putinovi se už velmi rychle povedlo shromáždit na svém volebním kontě 400 milionů rublů, což je nejvyšší zákonný limit a další dary tak už přijímat nemůže. Na konta 13 osob, které se do voleb chtějí zapojit, přišlo celkem 656 milionů.

Přes 200 milionů rublů má zatím na svém kontě šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij. Třetím je v žebříčku příjemců finančních darů podnikatel a spolupředseda organizace Podnikatelské Rusko Boris Titov s 20 miliony. Volební fond opoziční kandidátky Xenije Sobčakové činí 19 milionů rublů. Na fond mohou podle ruských zákonů přispívat právnické i fyzické osoby.

Online přenos z ruských voleb sledujte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1