Rusko děsí nezájem o prezidentské volby. Za účast při hlasování Putin slibuje iPhony | info.cz

Články odjinud

Rusko děsí nezájem o prezidentské volby. Za účast při hlasování Putin slibuje iPhony

Přijď volit, vyhraj iPhone. Ruské úřady sáhly k unikátnímu kroku, jak dostat voliče k urnám. Každý, kdo se aktivně zapojí do hlasování o novém prezidentovi a vyfotí si selfie, může vyhrát výrobky firmy Apple.

Prezidentské volby se v Rusku uskuteční letos 18. března. Cílem je dostat k volebním urnám co nejvíce lidí. Proto se ruské úřady rozhodly voliče odměnit. Podle webu Politico je podmínkou vyfotit si ve volební místnosti po odevzdání hlasu selfie.

Každý, kdo svoji fotku odešle, se pak zapojuje do hry o produkty firmy Apple. Rusko chce údajně soutěží navodit také příjemnou atmosféru, aby se „volby staly svátkem“ a „příjemným dnem“.

Celou kampaň s focením selfíček navíc budou propagovat známé osobnosti sportu a filmu. Soutěž pro voliče Rusové pilotně vyzkoušeli už na podzim v místních volbách, kdy rozdávali iPhony 7, iPady a Apple hodinky.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Úředníci si od akce slibují, že přivede k volbám více lidí. Poslední dobou totiž mají strach, že by mohlo dorazit rekordně málo lidí. K bojkotu voleb vyzval například i opoziční politik a dlouhodobý Putinův odpůrce Alexej Navalnyj, kterého úřady odmítly do voleb zaregistrovat jako kandidáta.

Cílem úřadů je prý letos alespoň 70% voličská účast. Při posledních volbách v roce 2012 se zúčastnilo 65 % lidí. Předpokládá se, že i tentokrát vyhraje volby dosavadní prezident Vladimir Putin, o jehož „úspěchu“ se prakticky nepochybuje. Nízká účast by ale pro ruského vůdce mohla být nepříjemností a kazila by dojme z jeho vítězství.

Putinovi se už velmi rychle povedlo shromáždit na svém volebním kontě 400 milionů rublů, což je nejvyšší zákonný limit a další dary tak už přijímat nemůže. Na konta 13 osob, které se do voleb chtějí zapojit, přišlo celkem 656 milionů.

Přes 200 milionů rublů má zatím na svém kontě šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij. Třetím je v žebříčku příjemců finančních darů podnikatel a spolupředseda organizace Podnikatelské Rusko Boris Titov s 20 miliony. Volební fond opoziční kandidátky Xenije Sobčakové činí 19 milionů rublů. Na fond mohou podle ruských zákonů přispívat právnické i fyzické osoby.

Online přenos z ruských voleb sledujte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud