Rusko dohání zpoždění. Námořnictvo dostane nové fregaty, největší od rozpadu Sovětského svazu | info.cz

Články odjinud

Rusko dohání zpoždění. Námořnictvo dostane nové fregaty, největší od rozpadu Sovětského svazu

Největší a nejpokročilejší hladinové lodě postavené od rozpadu Sovětského svazu. Takové mají být nové fregaty ruského námořnictva. První z nich, Admiral Gorškov, by měla vstoupit do služby ve druhé polovině letošního roku.

Na dokončení první fregaty nového typu se v Rusku dlouho a netrpělivě čekalo. Od rozpadu Sovětského svazu země uváděla do služby pouze menší bojové hladinové lodě, jako jsou korvety a raketové čluny. To je pro zemi, která má dlouhodobé nároky na postavení námořní velmoci trapně málo. Fregaty třídy Admiral Gorškov to mají napravit a stát páteří hladinových sil ruského námořnictva. Celkem by jich mělo vzniknout až třicet jednotek, to je ale daleká budoucnost. Zatím se napjatě očekává vstup první jednotky do služby.

Fregatu Admiral Gorškov začali stavět v loděnicích v Petrohradu již v roce 2006 a původně se s předáním lodě námořnictvu počítalo v roce 2011. První zkušební plavba se ale uskutečnila až v roce 2014. Za nepřiměřeně dlouhými dodacími termíny jsou problémy finančního, technického a personálního charakteru. Obecným problémem ruských loděnic totiž je to, že se původně, ještě v sovětských časech, orientovaly výhradně na vojenskou výrobu.

Po rozpadu SSSR ale celý segment vojenských zakázek tak říkajíc vypadl. Aby loděnice přežily, musely se rychle naučit civilní stavby. Problém se pak znásobil, protože množství expertů na vojenskou lodní architekturu a technologie odešlo pracovat do zahraničí. Podtrženo a sečteno, loděnice se na první lodi třídy Admirál Gorškov znovu učí stavět velké válečné lodě.

Stavbu nových fregat pro ruské námořnictvo ještě zpomalil ukrajinský konflikt. První dvě lodě třídy Admirál Gorškov dostaly ještě plynové turbíny ukrajinské společnosti Zorja-Mašprojekt. Vzhledem k zákazu vývozu ukrajinských vojenských technologií do Ruska musel Kreml zadat výrobu nových turbín ruské společnosti NPO Saturn. Nové turbíny pro třetí stavěnou loď mají být certifikovány v roce 2020.

Zpoždění stavby fregat třídy Admirál Gorškov mělo i další dopady. Aby ruské vojenské námořnictvo vůbec mělo nějaké moderní fregaty, muselo si v roce roce 2010 zadat stavbu menších a jednodušších fregat třídy Admirál Grigorovič. Ty konstrukčně přímo vychází z indických fregat třídy Talwar. První tři lodě třídy Admirál Grigorovič již převzala černomořská flotila. Také tyto fregaty mají v útrobách ukrajinské turbíny. To se nakonec celému projektu stalo osudným, protože firma NPO Saturn zatím nedodala pohonné systémy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud