Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko hrubě porušuje lidská práva na Krymu. Lidé čelí mučení, zatýkání a zmanipulovaným procesům

Rusko hrubě porušuje lidská práva na Krymu. Lidé čelí mučení, zatýkání a zmanipulovaným procesům

Obyvatelé Krymu jsou pod správou Ruska, které poloostrov anektovalo v březnu 2014, už víc než tři roky. Podle aktuální zprávy OSN však část z nich žije v neustálém strachu a čelí rozsáhlému porušování lidských práv. Terčem jsou především kritici ruské nadvlády a krymští Tataři, kteří jsou pronásledováni, zatýkáni, mučeni a zpráva OSN hovoří dokonce o nejméně jedné prokázané „popravě“. Podle dokumentu za násilím často stojí policisté a členové ruské služby FSB. 

„Byla zdokumentována závažná porušování lidských práv, jako je svévolné zatýkání a věznění, zmizení, špatné zacházení a mučení a nejméně jedna mimosoudní poprava,“ píše se ve zprávě Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, podle kterého jsou častými pachateli násilí policisté a členové Krymské správy Federální bezpečnostní služby (FSB) Ruska.

Obyvateli, kteří trpí ruskou správou nejvíc, jsou podle OSN krymští Tataři spojení s organizací Mejlis. Ta v březnu 2014 bojkotovala sporné referendum o přičlenění Krymu Ruské federaci a rozpoutala veřejné protesty, které prosazovaly setrvání pod ukrajinskou správou. Mejlis, která byla v dubnu 2016 oficiálně zakázána, se tak stala pro Rusy ovládající Krymský poloostrov úhlavním nepřítelem a její příznivci od té doby čelí pronásledování a častému násilí.

Porušení lidských práv na Krymu se však týká také omezení svobody pohybu lidí cestujících za hranice, kterého se podle zprávy OSN dopouští nejen ruská správa, ale také Ukrajina. Kromě toho je časté také vyvlastňování majetku bez náhrady nebo omezený přístup k bezplatné zdravotní péči.

Trnem v oku jsou pro ruskou správu také novináři, bloggeři nebo aktivisté, kteří se nebojí ruskou anexi Krymu nahlas kritizovat. Ti pak podle zprávy OSN čelí zastrašování, nátlaku, fyzickým útokům, domovním prohlídkám nebo dokonce vězení. Takový osud stihl i 66letého spolupracovníka Rádia Svobodná Evropa, který napsal, že je Krym součástí Ukrajiny. Novinář Mykola Semena tak byl za „separatismus“ před třemi dny odsouzen k dvěma a půl letému vězení.

„Pokud na Krymu řeknete, že poloostrov je součástí Ukrajiny, může to vést až k uvěznění. To je sice mezinárodně uznaný fakt, ale Rusko ho považuje za separatismus,“ vysvětlila v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ ukrajinská novinářka a lidskoprávní aktivistka Tetiana Pechonchyková, podle které Rusko během tříleté okupace Krymu „potlačuje jakýkoliv odlišný názor“.

1080p 720p 480p 360p 240p
Ukrajinský přechod smrti

Odsouzení krymského novináře přišlo jen pár dní po dalším sporném rozhodnutí krymského soudu, který 11. září poslal na osm let do vězení významného krymskotatarského politika Achtěma Čijgoze. Proti rozsudku se postavila lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

„Nespravedlivý verdikt proti Achtěmovi Čijgozovi by měl být zrušen a měl by být okamžitě propuštěn,“ tvrdí ukrajinská spolupracovnice HRW Tanja Cooper, podle které ruské úřady porušují politikovo právo na spravedlivý proces. Podle zprávy OSN však ani takové zacházení soudů není žádnou výjimkou, a Rusko se tak snaží umlčet kritiky režimu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744