Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko-íránské sbližování pokračuje. Moskva dodá zbraně za miliardy

Rusko-íránské sbližování pokračuje. Moskva dodá zbraně za miliardy
 

Teherán má zájem o tanky, dělostřelecké systémy a leteckou techniku. Rusko je pro něj přirozeným partnerem a mezinárodní dohoda o íránském jaderném programu, díky které padly sankce z minulosti, vytváří pro obchody potřebný prostor.

Teherán je připravený utratit za modernizaci armády přibližně deset miliard dolarů (přes 250 miliard korun). Zájem má o tanky T-90, dělostřelecké systémy, helikoptéry a letadla. Podle agentury RIA to uvedl předseda branného výboru horní komory ruského parlamentu.

O možné zbrojní dohodě v Íránu jednala ruská parlamentní delegace. Řeč ale byla i o užší hospodářské a regionální spolupráci.

Moskvu a Teherán pojí úzké vazby a obě země rovněž podporují syrského prezidenta Bašára Asada. Letos v dubnu Rusko začalo s dodávkou protiletadlového systému S-300. Smlouva byla sice podepsána před devíti lety, její naplňování ale vázlo kvůli mezinárodním sankcím a zbrojnímu embargu.

Změnu přinesla průlomová dohoda v roce 2015, kdy se Teherán domluvil s pěti velmocemi s právem veta v Radě bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie) a Německem. Přistoupil tehdy na omezení svého jaderného programu výměnou za zrušení sankcí.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1