Rusko má na dostřel polovinu Evropy. V enklávě mezi Polskem a Litvou rozmístilo další rakety | info.cz

Články odjinud

Rusko má na dostřel polovinu Evropy. V enklávě mezi Polskem a Litvou rozmístilo další rakety

Rusko dopravilo do Kaliningradské oblasti další mobilní balistické rakety Iskander, které tam budou umístěny trvale. Při návštěvě jednotky NATO v litevském městě Rukla severozápadně od Vilniusu to dnes prohlásila litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Rakety v ruské enklávě mezi Polskem a Litvou jsou podle prezidentky „hrozbou pro polovinu evropských států“. Vysoký ruský představitel informaci o nových raketách v Kaliningradské oblasti potvrdil.

První rakety Iskander, které mají dolet 500 kilometrů a podle západních expertů jsou vysoce přesné, rozmístila ruská armáda v Kaliningradské oblasti už koncem roku 2016. Původně se očekávalo, že rakety, které mohou nést jaderné i konvenční hlavice, jsou v oblasti jen dočasně po dobu velkého vojenského cvičení Západ 2017.

„Rakety Iskander jsou právě v této chvíli instalovány v Kaliningradě k trvalému umístění,“ řekla Grybauskaitéová. „Ohrožují nejen Litvu, ale i polovinu evropských států,“ dodala.

Rozmístění raket dnes v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti potvrdil šéf branného výboru ruské Státní dumy Vladimir Šamanov. Řekl, že jde o reakci na posilování jednotek Severoatlantické aliance bezprostředně u ruských hranic. NATO se v roce 2016 v reakci na agresivní akce Moskvy vůči Ukrajině rozhodlo vyslat do Polska, Pobaltí, Rumunska a Bulharska celkem čtyři prapory a rovněž americkou obrněnou brigádu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud