Rusko má novou zbraň: Výstroj, ve které prý vojáci přežijí i jaderný výbuch | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko má novou zbraň: Výstroj, ve které prý vojáci přežijí i jaderný výbuch

Rusko má novou zbraň: Výstroj, ve které prý vojáci přežijí i jaderný výbuch

Rusko pokračuje v modernizaci armády. Představilo bojový oblek vybavený nejmodernějšími technologiemi. Měl by nejen zvýšit efektivitu vojáků, ale pomoci jim třeba v případě jaderného výbuchu.

Ratnik-3 je už třetí generací pěchotního bojového obleku. Obsahuje asi šedesát různých příslušenství včetně nejmodernějších zbraní, sensorů a ochranného vybavení navrženého tak, aby ustálo téměř jakoukoli situaci.

Oblek vyvinula ruská státní společnost Rostec a tvůrci oznámili, že do něj zabudují také nejmodernější hodinky. Ty budou vodotěsné a mají odolat také radiaci a elektromagnetickému záření. „Například odolají jadernému výbuchu,“ říká Oleg Faustov, šéfdesigner Centrálního vědeckého výzkumného institutu pro přesnost strojového inženýrství, které je součástí Rostecu.

„Úroveň technologie a spolehlivost jeho součástek stoupá. Spolu s tím se zvyšuje také úroveň vojáků v poli,“ pochvaluje si průmyslový ředitel Rostecu Sergej Abramov.

První generaci Ratniku dostali vybrané jednotky v roce 2013. Podle listu New York Times se objevila i u neoznačených vojáků, kteří o rok později obsazovali Krym. V roce 2016 už Ratnik, který obsahoval neprůstřelné a plovací vesty, nosily všechny ruské námořní jednotky.

Šéf ruské armády Oleg Saljukov prohlásil, že nejnovější technologie může jít do akce do roku 2022. „Realizace projektu umožní zvýšit výkon vojáka při plnění rozličných úkolů až na 1,5 násobek,“ komentoval Saljukov pro ministerský list Krasnaja Zvezda.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.