Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko nezvládá expanzi HIV. Putinovy vtipy o nejlepších prostitutkách jsou terčem kritiky

Rusko nezvládá expanzi HIV. Putinovy vtipy o nejlepších prostitutkách jsou terčem kritiky

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno pobavil novináře, když v žertu prohlásil, že ruské prostitutky jsou nejlepší na světě. Vtipy ale prý nejsou v případě Rusů na místě, upozorňují lidskoprávní organizace. Rusko je zemí s nejrychleji rostoucí epidemií nemoci AIDS na světě a tamní represivní politika vůči lidem nejvíce ohroženým nákazou virem HIV, tedy právě prostitutkám, drogově závislým nebo LGBT komunitě, jde vyloženě proti prevenci nemoci.

„Je to dospělý člověk. A je to člověk, který roky organizoval soutěže krásy a mluvil s nejnádhernějšími ženami světa. Sotva můžu uvěřit, že si odskočil strávit nějaký čas s našimi dívkami nízkých mravů. Ačkoli jsou pochopitelně nejlepší na světě,“ dodal v úterý ruský prezident na tiskové konferenci. Komentoval tak údajné zjištění amerických tajných služeb, že si Kreml dříve objednal na tehdejšího podnikatele a miliardáře Donalda Trumpa kompromitující materiály. V moskevském hotelu Ritz měl v prezidentském apartmánu, kde předtím spali manželé Obamovi, pořádat orgie s prostitutkami, které údajně močily do postele po prezidentském páru.

„Putinova zlehčující poznámka, kterou všichni citují, je jeho vlastní variací na falešné zprávy, ale především rozptýlení toho, o co ve skutečnosti jde: otázky života a smrti,“ komentuje jeho slova na serveru The Daily Beast Melissa Ditmorová, autorka řady publikací zabývající se právě problematikou prostituce a koordinátorka projektů v oblasti lidských práv. „Ruský zhoubný vliv daleko přesáhl hranice svých hranic,“ dodává analytička, která mapuje problematiku sexuální práce.

Prevence zakázána

Ditmorová naráží na fakt, že v Rusku je navzdory prudkému nárůstu nakažených lidí prevence potlačována. Ohrožená cílová skupina je podle ní navíc diskriminována ze strany státu. Lidé s odlišnou sexuální orientací nestojí sice od roku 1993 již mimo zákon, nemají ale žádnou právní ochranu před diskriminací. Prevence před AIDS je nezákonná i u lidí závislých na drogách. Prostituce je činnost nelegální, ačkoli inzeráty na sexuální služby jsou v ruských městech snad všudypřítomné a Rusko je na špici žebříčku cílů sexuálních turistů v Evropě. Ve školách pak chybí sexuální výchova.

Závěry loňského jednání zemí OSN na vysoké úrovni k ukončení AIDS přitom právě pod ruskou taktovkou značně změnilo svoji finální podobu. Vadily jim v souvislosti s postihem pandemie HIV například termíny jako „klíčové skupiny obyvatelstva“, vadil jim i termín „komplexní sexuální výchova“, který Rusko nechalo přepsat na „všeobecná výchova“. Podle Melissy Ditmorové tak úspěšně zakryli celé téma diskuze.

Vychvalované investice

Spojené státy naproti tomu vytvořily pod Obamovým vedením fond, který 100 milionů dolarů vyčlenil na prevenci před šířením smrtelného viru, a to zejména u homosexuálů, prostitutek a drogově závislých. Analytička tak ve svém komentáři ukazuje na americké snahy o prevenci. Nadace je součástí fondu založeného ještě Georgem W. Bushem, který posílá léky do nejvíce postižených zemí světa. Minulá vláda ale fond transformovala a investovala do osvědčených strategií boje proti HIV, léčby a prevence onemocnění. Zdravotnické studie přitom tato vládní opatření hodnotí jako zatím nejúčinnější kroky v boji s nemocí.

„Bude Trump následovat odvážné kroky a pokračovat v zásadních opatřeních v oblasti veřejného zdraví, nebo bude napodobovat Rusko v méně účinných opatřeních formou trestních postihů a opatřeních založených na nevědomosti? Doufejme, že naváže na model svých předchůdců a ne člověka, kterého, zdá se, v Rusku tolik obdivuje,“ nechala se slyšet Ditmorová.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744