Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko ovlivnilo i volby v Británii, tvrdí někdejší člen tamní vlády

Rusko ovlivnilo i volby v Británii, tvrdí někdejší člen tamní vlády

Rusko ovlivnilo předloňské volby ve Velké Británii. Tvrdí to někdejší státní tajemník pro Evropu Chris Bryant. S výrokem přišel poté, co si britské politické strany v návaznosti na kybernetické útoky během voleb v roce 2015 najaly bezpečnostní agentury. Informoval o tom britský deník The Independent.

„Nyní je tu jasný důkaz ruského zásahu do voleb ve Francii, Německu a Spojených státech. Hádal bych, že tomu tak bylo i v této zemi,“ komentoval minulost s odkazem na další podezřelé případy z poslední doby Bryant, který působil jako státní tajemník pro Evropu v labouristické vládě Gordona Browna.

„Mnoho lidí se domnívá, že vysoce důležitá rozhodnutí ovlivňující britskou, německou, francouzskou nebo americkou bezpečnost ohrozily ruské zásahy,“ dodal.

Šéf Národního centra pro kybernetickou bezpečnost Ciaran Martin řekl, že mluvil s představiteli stran a brzy spustí program, který by měl jejich citlivá data ochránit. Zdroje z bezpečnostních složek navíc přiznávají, že v době voleb narostla tajná ruská aktivita na síti napříč Británií.

Rusko podle amerických tajných služeb a Obamovy administrativy zasahovalo i do prezidentských voleb ve Spojených státech v loňském roce. Podle informací agentů stálo za skupinami, které hacknuly e-maily Demokratické strany s cílem poškodit její kandidátku Hillary Clintonovou.

Evropa se nyní obává, že Rusové budou chtít ovlivnit i volby v dalších státech. Na starém kontinentu bude letos hned několik klíčových hlasování. Největší pochyby panují ve Francii, kterou čeká boj o post nového prezidenta. Tamní kandidát Emmanuel Macron už obvinil ruská státní média z hackingu a ze zveřejňování lživých zpráv.

Pochyby o ruských aktivitách mají také v Nizozemsku či Německu, tedy v zemích, kde budou občané vybírat nové parlamenty. „Napříč západem jsme v pozoru a sledujeme obranu v těchto oblastech volebního procesu,“ konstatoval Bryant.

Jeho labouristický kolega a někdejší ministr zdravotnictví Ben Bradshaw už dříve řekl, že je vysoce pravděpodobné, že Rusko ovlivnilo i loňské hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie. Moskva tato nařčení opakovaně důrazně odmítá.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744