Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko posílá na Krym další rakety S-400. NATO se kvůli nim rozhádalo s Tureckem

Rusko posílá na Krym další rakety S-400. NATO se kvůli nim rozhádalo s Tureckem

Ruská armáda přesunula na Krym už druhou divizi moderních protiraketových systémů S-400, informovala agentura TASS. První divizi Moskva nasadila ve východní části anektovaného poloostrova na jaře minulého roku poblíž přístavu Feodosija. 

Ruská anexe Krymu v roce 2014 vedla k protiruským hospodářským sankcím Evropské unie i Spojených států a k napětí v regionu. Druhá divize S-400 bude z pozice u přístavního města Sevastopol na jihu Krymu kontrolovat vzdušný prostor nad hranicí s Ukrajinou, informovala agentura Ria Novosti.

Moderní protiraketový systém, který má podle Moskvy bránit ruské hranice, lze do bojového režimu nastavit za méně než pět minut, řekl agentuře Interfax Viktor Sevosťjanov, důstojník ruských vzdušných sil.

Spojené státy v prosinci oznámily, že na východ Ukrajiny, kde se armáda střetává s proruskými separatisty, dodají obranné systémy. Případný kontrakt, který bude mimo jiné údajně zahrnovat 210 protitankových střel Javelin a 35 odpalovacích zařízení v hodnotě 47 milionů dolarů (přes miliardu korun), musí schválit Kongres.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

S-400 jsou bolavé místo NATO

Rakety typu S-400 jsou rizikem pro celé NATO. Došlo kvůli nim už i k vážným rozporům s jednou ze členských zemí. Turecko totiž oficiálně projevilo zájem nakoupit ruský protiraketový a protiletadlový komplet PVO S-400. Uzavření finální dohody o nákupu oznámil turecký ministr obrany Nurettin Canikli na sklonku minulého roku.

„Získali jsme systémy protivzdušné obrany S-400. Všechno, co je s touto otázkou spojeno, jsou jen detaily. Nezastavíme se však na tomto úspěchu, zaměříme se na rozvoj národní vojenské síly. Systémy protivzdušné obrany musíme vyvinout v samotném Turecku, v národních podnicích,“ citovala ministra Canikliho agentura Anadolu.

Již dříve Canikli uvedl, že jedním z důvodů nákupu ruských kompletů S-400 je neochota Američanů poskytnout přístup k technologiím kompletů PVO Patriot a jejich velká cena.

Turecký přístup vyvolal vlnu nevole v NATO, protože z pochopitelných důvodů nelze S-400 sloučit s aliančními prostředky velení a řízení nebo jinými zbraňovými systémy. Není jednoduše možné, aby se například údaje z alianční páteřní radiolokační sítě zobrazily na monitorech obsluhy S-400.

Turecké S-400 tak budou zcela nezávislé a nepůjde je napojit do žádných velitelských a řídících aliančních systémů. Bez nadsázky řečeno, jediné komunikační spojení mezi obsluhou S-400 a dalšími jednotkami, zbraňovými systémy nebo místy velení a řízení, bude mobilní telefon.