Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko prý rozmístilo nové rakety s plochou dráhou letu. Co to znamená pro Evropu?

Rusko prý rozmístilo nové rakety s plochou dráhou letu. Co to znamená pro Evropu?

Rusko tajně rozmístilo nové pozemní odpalovací zařízení s plně funkčními raketami středního doletu, čímž porušilo dohodu o kontrole zbrojení z konce studené války. Informaci s odkazem na vysoce postaveného amerického představitele přinesl deník The New York Times. 

O úmyslu Ruska rozmístit rakety středního doletu věděly Spojené státy přinejmenším poslední tři roky. V roce 2014 administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy varovala ruskou stranu, že zkouškami nové střely porušuje dohodu o odzbrojení z roku 1987 a snažila se na ní vyvíjet tlak, aby od vyvíjení nového vojenského materiálu ustoupila.

Podle všeho marně. Deník The New York Times s odkazem na nejmenovaného vysoce postavené amerického představitele tvrdí, že Rusko disponuje dvěma plně funkčními jednotkami těchto zakázaných střel. Jedna z nich se údajně stále nachází na zkušební střelnici Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska, druhá se měla v prosinci přesunout na jinou základnu v zemi.

Až doposud nazývali Američané ruskou střelu SSC-X-8. V nejnovějším hlášení zpravodajci z názvu vyškrtli X, což má dle informací deníku potvrzovat skutečnost, že Rusům se skutečně podařilo vyvinout funkční pozemní systém, který je schopen odpálit rakety středního doletu.

Každá jednotka má být vyzbrojena čtyřmi odpalovacími zařízeními, která se velice silně podobají odpalovacím zařízením taktických raket Iskander. Podle generála Philipa Breedlovea, který do loňského roku stál v čele sil NATO, může tato skutečnost silně ztížit identifikaci a prokazování zakázaných střel. 

Podle někdejšího amerického velvyslance na Ukrajině Stevena Pifera současná poloha raket Spojené státy neohrozí, protože jsou příliš daleko od amerického území. Škody by na území USA hrozily pouze v okamžiku, kdy by je Rusové přesunuli na dostřel Aljašce. Zpozornět by však dle něho měla Evropa a některé asijské státy, které se nyní nachází v dostřelu.

Situace by dle deníku mohla zkomplikovat restart rusko-amerických vztahů, po němž volá americký prezident Donald Trump či případné uzavření nové americko-ruské dohodo o odzbrojení. Deník považuje za nepravděpodobné, že by Senát v nastalé situaci dal takovému kroku zelenou.

Zpráva o zakázaných raketách navíc přichází krátce poté, co na svoji funkci rezignoval prezidentův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Důležitému členovi Trumpova týmu „srazilo vaz“ odhalení, že poskytoval neúplné informace o svých kontaktech s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem.

Ruské zbrojení by dle deníku mohlo také podnítit další zvyšování americké vojenské přítomnosti na evropském kontinentu. Znepokojený Pentagon údajně zvažuje posílení protiraketové obrany v Evropě, anebo rozmístění pozemních a námořních střel s plochou dráhou letu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744