Rusko reaguje na vyhazov diplomatů. Tlačí na přijetí Putina v Bílém domě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko reaguje na vyhazov diplomatů. Tlačí na přijetí Putina v Bílém domě

Rusko reaguje na vyhazov diplomatů. Tlačí na přijetí Putina v Bílém domě

Miloš Zeman není jediným prezidentem, který se snaží o schůzku v Bílém domě. Na návštěvu tlačí podle zjištění listu New York Times i šéf Kremlu Vladimir Putin. Oficiální přijetí Donaldem Trumpem by mělo symbolizovat, že se Rusko po událostech kolem otravy někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii neocitlo v mezinárodní izolaci.

Rusko zesílilo tlak na setkání Vladimira Putina s Donaldem Trumpem v Bílém domě v reakci na vyhoštění 60 diplomatů z USA a desítek dalších z evropských zemí. Poradce Kremlu pro zahraniční politiku Jurij Ušakov sice řekl, že na pozadí těchto událostí je těžké o summitu obou lídrů diskutovat, zároveň ale vyjádřil naději, že Washington nabídku nezruší.

Trump měl Putinovi schůzku navrhnout během telefonického hovoru 20. března. Uskutečnit se podle vyjádření Ušakova měla „v blízké budoucnosti“. Jeho slova potvrdil i Trump. Bílý dům však neřekl, jestli pozvání platí i navzdory novému napětí z minulého týdne. „Nebudeme v tuto chvíli nic dalšího dodávat,“ komentovala mluvčí prezidenta Sarah Huckabee Sandersová.

Bývalý velvyslanec Spojených států v Moskvě John Beyrle se domnívá, že Rusko chce schůzkou vyslat signál domácímu publiku, že je ve světě stále respektovaným hráčem. „Lidé poznali, jak silný zásah dostali. Je to způsob, jak říci, že to není tak špatné a Putin je stále vítán ve slušné společnosti.“

Schůzka s Putinem v Bílém domě by navíc šla přímo proti posledním Trumpovým krokům. A nejde jen o vyhoštění diplomatů. Trump se v posledních týdnech obklopil lidmi, kteří jsou na americké politické scéně označováni jako tzv. jestřábi. Jak poradce pro národní bezpečnost John Bolton, tak ministr zahraničí Mike Pompeo prosluli tvrdými výroky proti Rusku.

Putin se naposledy do Bílého domu podíval v roce 2005, kdy ho hostil tehdejší prezident George Bush mladší. Od Baracka Obamy nikdy pozvánku nedostal. Na americké půdě se oba lídři setkali jen v rámci jednání OSN.

Trump s Putinem osobně jednal celkem dvakrát. Loni se potkali na okraj mezinárodních summitů v Německu a Vietnamu. Pokud by se nepodařilo zrealizovat schůzku v Bílém domě, potkali by se oba státníci až v listopadu na jednání skupiny G20.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.