Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko reaguje na vyhazov diplomatů. Tlačí na přijetí Putina v Bílém domě

Rusko reaguje na vyhazov diplomatů. Tlačí na přijetí Putina v Bílém domě

Miloš Zeman není jediným prezidentem, který se snaží o schůzku v Bílém domě. Na návštěvu tlačí podle zjištění listu New York Times i šéf Kremlu Vladimir Putin. Oficiální přijetí Donaldem Trumpem by mělo symbolizovat, že se Rusko po událostech kolem otravy někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii neocitlo v mezinárodní izolaci.

Rusko zesílilo tlak na setkání Vladimira Putina s Donaldem Trumpem v Bílém domě v reakci na vyhoštění 60 diplomatů z USA a desítek dalších z evropských zemí. Poradce Kremlu pro zahraniční politiku Jurij Ušakov sice řekl, že na pozadí těchto událostí je těžké o summitu obou lídrů diskutovat, zároveň ale vyjádřil naději, že Washington nabídku nezruší.

Trump měl Putinovi schůzku navrhnout během telefonického hovoru 20. března. Uskutečnit se podle vyjádření Ušakova měla „v blízké budoucnosti“. Jeho slova potvrdil i Trump. Bílý dům však neřekl, jestli pozvání platí i navzdory novému napětí z minulého týdne. „Nebudeme v tuto chvíli nic dalšího dodávat,“ komentovala mluvčí prezidenta Sarah Huckabee Sandersová.

Bývalý velvyslanec Spojených států v Moskvě John Beyrle se domnívá, že Rusko chce schůzkou vyslat signál domácímu publiku, že je ve světě stále respektovaným hráčem. „Lidé poznali, jak silný zásah dostali. Je to způsob, jak říci, že to není tak špatné a Putin je stále vítán ve slušné společnosti.“

Schůzka s Putinem v Bílém domě by navíc šla přímo proti posledním Trumpovým krokům. A nejde jen o vyhoštění diplomatů. Trump se v posledních týdnech obklopil lidmi, kteří jsou na americké politické scéně označováni jako tzv. jestřábi. Jak poradce pro národní bezpečnost John Bolton, tak ministr zahraničí Mike Pompeo prosluli tvrdými výroky proti Rusku.

Putin se naposledy do Bílého domu podíval v roce 2005, kdy ho hostil tehdejší prezident George Bush mladší. Od Baracka Obamy nikdy pozvánku nedostal. Na americké půdě se oba lídři setkali jen v rámci jednání OSN.

Trump s Putinem osobně jednal celkem dvakrát. Loni se potkali na okraj mezinárodních summitů v Německu a Vietnamu. Pokud by se nepodařilo zrealizovat schůzku v Bílém domě, potkali by se oba státníci až v listopadu na jednání skupiny G20.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1