Rusko s Tureckem překazily Asadovi útočné choutky, v Idlibu ho dělí od povstalců demilitarizované pásmo | info.cz

Články odjinud

Rusko s Tureckem překazily Asadovi útočné choutky, v Idlibu ho dělí od povstalců demilitarizované pásmo

Demilitarizované pásmo v syrské provincii Idlib bylo vytvořeno a těžké zbraně z něj byly odsunuty. Dnes o tom informovalo turecké ministerstvo obrany, které citovala agentura Reuters. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová krátce předtím oznámila, že z demilitarizovaného pásma v Idlibu se stáhlo více než 1000 ozbrojenců. Termín pro odsun „radikálních povstalců“ z pásma v Idlibu je 15. říjen, upřesnila Zacharovová.

Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.

Rusko v SýriiRusko v Sýriiautor: Info.cz

Na základě dohody ze Soči měly být z demilitarizovaného pásma do dnešního dne staženy všechny těžké zbraně, tanky, raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Pásmo poté bude pod dohledem koordinovaných tureckých a ruských hlídek.

Rusko-turecká dohoda odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud