Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko se vyhne dalším sankcím. Nejvyspělejší ekonomiky ho nechtějí trestat za Sýrii

Rusko se vyhne dalším sankcím. Nejvyspělejší ekonomiky ho nechtějí trestat za Sýrii

Sedm velkých světových ekonomik sdružených ve skupině G7 zvolilo smířlivý přístup vůči Rusku v souvislosti s konfliktem v Sýrii. Chtějí povzbudit Moskvu, aby souhlasila s politickým řešením krize, které ale nepočítá s tím, že by syrský prezident a ruský spojenec Bašár Asad zůstal u moci. Vyplývá to z výroků ministrů zahraničí zemí G7, kteří se zúčastnili dvoudenní schůzky v italském městě Lucca.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault řekl podle agentury Reuters, že země G7 se nedohodly na zpřísnění sankcí proti Rusku a Sýrii. Debatovalo se o nich na konto nedávného chemického útoku, který USA a západní Evropa připisují silám Bašára Asada.

V závěrečném prohlášení ale skupina G7 Moskvě vzkazuje, že se nemá chovat pokrytecky a musí přijmout svou zodpovědnost za další vývoj v Sýrii. Státy G7 se podle Ayraulta zároveň shodly, že „Asad nemůže být součástí syrské budoucnosti“.

720p 480p 360p 240p
USA útočily v Sýrii

Šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel podle agentury AFP prohlásil, že G7 nestojí o eskalaci násilí v Sýrii. Podle agentury DPA sdělil, že USA a jejich hlavní západní spojenci chtějí přimět Rusko, aby se angažovalo v nových jednáních za ukončení krvavé občanské války v Sýrii. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson podle Gabriela dal jasně najevo, že USA nechtějí situaci v Sýrii řešit vojensky, ale politicky.

Gabriel upozornil, že země G7 hodlají přesvědčit Rusko, aby se odvrátilo od svého spojence Asada. „Nemůžete stát po boku režimu, který jedovatého plynu proti vlastnímu obyvatelstvu nepoužil poprvé,“ upozornil německý ministr.

720p 480p 360p 240p
Chemické útoky v Sýrii

Také šéf italské diplomacie Angelino Alfano podle agentury ANSA zdůraznil, že Rusko nesmí být zahnáno do izolace, ale „v rámci možného musí být zapojeno do procesu politických změn v Sýrii“. Ohledně možnosti nových sankcí Alfano řekl, že „všichni vyjádřili svůj názor“, ale že převládlo stanovisko, že Rusko musí být do řešení situace zapojeno.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1