Články odjinud

Rusko si chtělo vydupat společné vyšetřování kauzy Skripal. V Organizaci pro zákaz chemických zbraní neuspělo

Rusko si chtělo vydupat společné vyšetřování kauzy Skripal. V Organizaci pro zákaz chemických zbraní neuspělo

Rusko na dnešním zasedání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) neuspělo s žádostí o nové, společné vyšetřování případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Anglii. Mimořádnou schůzi rady v Haagu iniciovala Moskva, která důrazně popírá obvinění od britské vlády, že za útok je odpovědné Rusko, a domáhá se účasti na vyšetřování.

Britská delegace označila návrh na společné britsko-ruské vyšetřování útoku v anglickém Salisbury za zvrhlý. "Jde o taktiku odvádění pozornosti a jenom o další dezinformaci určenou k vyhýbání se otázkám, na které ruské úřady musejí odpovědět," uvedla britská delegace.

Ruský návrh podle agentury Reuters podpořilo jen pět zemí - Alžírsko, Ázerbájdžán, Čína, Írán a Súdán. Proti jich bylo 15 a zbylých 17 se hlasování zdrželo. Česko v současnosti není ve výkonné radě OPCW zastoupeno.

Před měsícem někdo v Salisbury nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok otrávil Skripala a jeho dceru. Londýn je přesvědčen, že za útokem je Rusko, což Moskva odmítá.

Kvůli kauze se dnes v Haagu sešli za zavřenými dveřmi diplomaté z 41 zemí (včetně Británie a Ruska) zastoupených ve výkonné radě OPCW. Výsledky zkoumání vzorků látky použité k útoku očekává OPWC příští týden. Závěry z těchto testů prováděných v laboratořích několika zemí pak organizace předá Británii, která slíbila, že je dá k dispozici dalším zemím.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března nalezeni v jihoanglickém Salisbury v bezvědomí na veřejné lavičce. Británie tvrdí, že oba byli otráveni nervově parakytickou látkou novičok, která byla vyvinuta v Rusku, respektive v někdejším Sovětském svazu. Skripal byl v minulosti příslušníkem ruské vojenské rozvědky, později však začal spolupracovat s britskou tajnou službou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud