Rusko v slzách. Země drží smutek za oběti požáru obchodního domu, konají se první pohřby zesnulých | info.cz

Články odjinud

Rusko v slzách. Země drží smutek za oběti požáru obchodního domu, konají se první pohřby zesnulých

Rusko si dnes státním smutkem připomíná tragickou smrt 64 lidí, převážně dětí, kteří se v neděli stali obětí požáru v obchodním centru sibiřského Kemerova. V centru tohoto města demonstrovaly v úterý tisíce lidí, kteří žádají demisi gubernátora Amana Tulejeva a pravdivé informace o neštěstí. Gubernátorův náměstek žádal demonstranty na kolenou o odpuštění. Rozhořčení místních obyvatel nezmírnil ani prezident Vladimir Putin, který město v úterý navštívil.

Oheň podle kemerovské radnice vzal život 64 lidem, mezi nimiž bylo kolem 40 dětí. Stále se pohřešuje 38 osob, z toho 26 dětí. Jsou to s největší pravděpodobností oběti, které se dosud nepodařilo identifikovat. Devětašedesát lidí bylo bezprostředně po neštěstí hospitalizováno, mezi nimi 24 dětí, které ošetřila specializovaná pracoviště.

V Kemerovu dnes pozůstalí pohřbili první oběti. K pohřbení bylo podle ruských médií vydáno zatím 13 těl, která se podařilo identifikovat. Velkou část ohořelých obětí bude možné identifikovat jen s použitím analýzy DNA. V kemerovských chrámech se připravují zádušní mše, před vchody se tvoří dlouhé fronty, lidé přinášejí květiny a plyšové hračky. Rodinám pozůstalých pomáhají sociální pracovníci a psychologové.

Podle oznámení kemerovské radnice dnes začíná výplata kompenzací pozůstalým. Milionové částky uvolnil ruský stát, Kemerovská oblast, samo město Kemerovo i společnost vlastnící obchodní středisko Zimňaja višňa, které v neděli do základů shořelo.

Místo ničivého požáru dnes opustili hasiči a záchranáři, kteří zbytky objektu očistili od trosek a zbavili vratkých a ohrožujících konstrukcí. O příčinách požáru se stále jen spekuluje, podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnějším důvodem zkrat.


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud