Rusko začíná stahovat vojáky ze Sýrie. Jako první se vrátí letadlová loď | info.cz

Články odjinud

Rusko začíná stahovat vojáky ze Sýrie. Jako první se vrátí letadlová loď

Rusko začalo se stahováním svých vojenských jednotek ze Sýrie. S odvoláním na ruskou armádu to uvádějí zahraniční agentury. 

„Z rozhodnutí velitele ozbrojených sil ruské federace a prezidenta Vladimira Putina začalo ruské ministerstvo obrany snižovat počet vojáků v Sýrii," citovala šéfa ruského generálního štábu Valerije Gerasimova agentura Tass.

Podle Gerasimova se jako první stáhne část námořnictva, jako první se do Ruska vrátí letadlová loď Admirál Kuzněcov, která dosud operovala u syrského pobřeží. Dále také těžký raketový křižník Petr Veliký a doprovodná plavidla.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že letadlová loď se během dvou měsíců podílela na 420 bojových operací a zničení 1 252 teroristických cílů.

O postupném stahování ruského vojska už v prosinci informoval prezident Vladimir Putin v reakci na na příměří mezi opozičními skupinami a syrskou vládou. 

Příměří vyjednané Ruskem, Tureckem a Íránem trvá už týden a má pomoci připravit mírové rozhovory, jež Rusko svolalo na leden do Kazachstánu.

Rusko se účastní bojů v Sýrii od roku 2015. Loni v březnu nechal Putin část ruských letadel stáhnout s tím, že se podařilo dosáhnout cílů, které Kreml sledoval. V září byla ale bombardovací letadla vyslána do Sýrie zpět a kromě nich také letadlová loď.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud