Rusko znovu uvěznilo opozičníka Navalného. Za organizování protiputinovského protestu dostal 30 dní za mřížemi | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko znovu uvěznilo opozičníka Navalného. Za organizování protiputinovského protestu dostal 30 dní za mřížemi

Rusko znovu uvěznilo opozičníka Navalného. Za organizování protiputinovského protestu dostal 30 dní za mřížemi

Moskevský soud poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vězení. Jde o reakci na organizování mítinku v Moskvě před deseti dny, který byl podle úřadů nelegální.

Policie minulou sobotu zasahovala ve dvaceti ruských městech proti stoupencům ruské opozice, kteří demonstrovali proti Putinovi dva dny před jeho další inaugurací do funkce prezidenta.

V Moskvě bylo zadrženo přes 700 lidí včetně Navalného, který byl po výslechu týž den propuštěn. Stovky dalších policie zadržela v dalších městech.

Nejaktivnější vůdce ruské opozice a důrazný kritik Putina byl obžalován z opakovaného porušování pravidel pro pořádání demonstrací a z maření policejního zásahu. Ohlášený verdikt, nejvyšší možný, se týká prvního z přečinů, soud má ještě dnes rozhodnout i o druhém.

V letošních prezidentských volbách neměl Putin vážného protikandidáta. Opoziční vůdce Alexej Navalnyj nesměl kandidovat kvůli rozsudku, kterým byl odsouzen za údajnou majetkovou trestnou činnost.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.