Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruský soud poslal do vězení významného politika, v televizi protestoval proti „okupaci“ Krymu

Ruský soud poslal do vězení významného politika, v televizi protestoval proti „okupaci“ Krymu

Ruský soud v anektovaném Krymu odsoudil ke dvěma letům odnětí svobody významného krymskotatarského politika Ilmiho Umerova za údajné nabádaní k separatismu. Trestní stíhání místopředsedy krymskotatarského Medžlisu, neoficiálního národního parlamentu, začalo, když loni ve vysílání ukrajinského televizního programu nazval Krym okupovaným územím. Obhájce odsouzeného se chce proti rozsudku odvolat, informovala agentura Interfax.

Rusko anektovalo poloostrov Krym po spěšně zorganizovaném referendu v březnu 2014.

Přední krymskotatarský představitel dnes dostal přísnější trest, než žádal prokurátor. Ten před týdnem navrhl odsoudit Umerova ke třem a půl letům za mřížemi, ale podmíněně. Podle obhájce odsouzeného je příčinou nepřiměřeně přísného trestu národnostní příslušnost politika.

Krymští Tataři chovají hluboce zakořeněný odmítavý postoj vůči Kremlu, který je za druhé světové války nechal z poloostrova masově deportovat. Příslušníci tatarské menšiny i po anexi proti ruské okupaci protestovali, několik demonstrací potlačila ruská policie. Moskva Medžlis označila za extremistickou organizaci a v září 2016 ho postavila mimo zákon.

Šedesátiletý Umerov trpí Parkinsonovou nemocí a cukrovkou. V minulosti také prodělal operaci srdce. Podle jeho advokáta je tak trest zároveň rozsudkem smrti.

Pondělní zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvádí, že Kreml umlčuje na Krymu veškerou protivládní kritiku. Ruské soudy na poloostrově závažně překračují práva na život, svobodu a bezpečnost a zároveň často nedodržují presumpci neviny nebo právo na obhajobu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1