Ruský velvyslanec byl kvůli novičoku u Stropnického na koberečku. Důkazy nepřinesl, tvrdí ministr | info.cz

Články odjinud

Ruský velvyslanec byl kvůli novičoku u Stropnického na koberečku. Důkazy nepřinesl, tvrdí ministr

Ministr zahraničí Martin Stropnický dnes znovu označil za absurdní ruské tvrzení, že jnervová látka použitá k útoku v Británii mohla pocházet z Česka. Ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij, kterého si dnes ministerstvo předvolalo, podle něj nepřinesl žádné důkazy. Moskva obvinění následně popřela, když ruský diplomat Jermakov řekl, že obvinění Česka mělo sloužit jen jako příklad vyspělosti výzkumu. Podle britského ministra zahraničí Johnsona souvisel útok s prezidentskými volbami v Rusku.

Bojovou látkou novičok byli počátkem března otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko. Moskva zodpovědnost odmítla a představitelé ruské diplomacie opakovaně uvedli, že Česko je mezi zeměmi, které mají schopnosti potřebné pro výrobu novičoku.

To tvrzení je naprosto mimo realitu, řekl novinářům Stropnický o ruském vyjádření. Ruský velvyslanec podle něj dnes tvrdil, že výroky vycházejí z toho, že Česko dlouhodobě disponuje vojenskou protichemickou jednotkou. To nemá nic společného s tím plynem, o který tady jde, odmítl Stropnický ruské tvrzení.

Ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení označilo ruské výroky za urážlivé a zcela nepodložené. Litujeme, že při tom Ruská federace nebere v úvahu vysokou cenu a značné škody, které taková prohlášení způsobují ve vzájemných vztazích, uvedl úřad.

Zmejevského přijal v Černínském paláci náměstek ministra Ivo Šrámek, což je podle Stropnického v diplomacii výraz toho, že česká strana přikládá záležitosti velkou váhu. Pokud by situace dál eskalovala, sešel by se s velvyslancem ministr osobně. Stropnický nicméně vyjádřil naději, že se podaří napětí zklidnit. Klíčové proto podle něj je, aby Rusko přistoupilo na britský požadavek na vyšetření chemického útoku a spolupracovalo s vyšetřovateli, což dosud Moskva odmítala.

Stropnický nechtěl mluvit o možnosti vypovídaní ruských diplomatů, podle něj je třeba vyhnout se přepjatým reakcím. Považuje za důležité, aby se na dalším postupu dohodly všechny členské země EU a postupovaly koordinovaně. Předpokládá, že na summitu EU, který se ve čtvrtek a v pátek koná v Bruselu, zazní silná výzva ze strany šéfů evropských států a vlád, která by měla pobídnout Rusko ke spolupráci s Británií.

Moskva se podle ruského diplomata bojí o osud důkazů. Obvinění Česka mělo být vlastně pochvalou

Moskva se obává, že by Britové mohli zničit klíčové důkazy o útoku nervovým plynem na někdejšího dvojího agenta v anglickém Salisbury. Britské úřady totiž buď nejsou schopné ochránit lidi před podobným teroristickým útokem, anebo samy zinscenovaly útok na Sergeje Skripala a jeho dceru. Prohlásil to dnes v Moskvě před pozvanými velvyslanci vysoce postavený ruský diplomat Vladimir Jermakov. Podle agentury Interfax zdůraznil, že Rusko nikoho neobviňuje z otrávení Skripala a jeho dcery a že dřívější odvolávání se na potenciál Česka a Švédska mělo sloužit pouze jako příklad vyspělosti výzkumu.

Johnson: Načasování útoku na Skripala souvisí s ruskými volbami

Načasování je pravděpodobně těsněji navázáno na nedávné volby v Rusku, řekl Johnson.

Rusové hlavu státu volili v neděli a svůj post ve volbách na dalších šest let s přehledem obhájil Vladimir Putin, dlouholetý vládce Ruska, které Londýn obviňuje ze spáchání útoku na bývalého ruského rozvědčíka Skripala a jeho dcery.

A jak už mnohé nedemokratické postavy činí, když čelí volbám nebo nějakému kritickému politickému hnutí, je lákavé vyvolat v představivosti veřejnosti obraz nepřítele, prohlásil Johnson.

Šéf britské diplomacie rovněž řekl, že Putin chce vyvolávat potíže, kdykoli může. Zdůraznil přitom, že Británie se nehodlá zapojovat do nové studené studené války.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud