Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruským úřadům dnes přišel dopis z Česka. Předsedové senátu v něm žádají Putina o pomoc pro Sencova

Ruským úřadům dnes přišel dopis z Česka. Předsedové senátu v něm žádají Putina o pomoc pro Sencova

Ruské úřady dnes obdržely dopis místopředsedy českého Senátu Jiřího Šestáka (za STAN) a předsedů tří senátních výborů. Ruského prezidenta Vladimira Putina v něm žádají, aby se zabýval situací vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova. ČTK to dnes sdělila tisková tajemnice Senátu Eva Davidová. Sencov v ruském vězení drží hladovku za propuštění politických vězňů z Ukrajiny. Aby Sencovovi pomohli, vyzval české politiky i bývalý sovětský disident Viktor Fajnberg, uvedl server Aktuálně.cz. Fajnberg byl jedním z demonstrantů, kteří v roce 1968 v Moskvě protestovali proti okupaci Československa.

Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily jej, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí; Sencov a jeho společník se podle obžaloby pokusili podpálit dvě kanceláře v Simferopolu. Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Tvrdil, že jej agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. Odsouzen byl k 20 letům v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky „připojením“ ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv anexi neuznává a považuje se za Ukrajince. Trest si odpykává na Sibiři.

Sencov ve věznici drží od poloviny května hladovku. Konec odmítání potravy podmiňuje osvobozením 64 ukrajinských politických vězňů v ruských věznicích, vlastní osvobození nežádá. K osvobození Sencova vyzvaly Rusko v minulosti i Evropská unie a Spojené státy. Žádost o jeho propuštění sepsali i někteří poslanci Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Další dopis Putinovi poslali společně se Šestákem předsedové výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (za ČSSD), výboru pro záležitosti Evropské unie Václav Hampl (za KDU-ČSL a Zelené) a výboru pro vědu, vzdělávání a lidská práva Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL). V dopise Putina upozorňují na to, že umlčování novinářů či umělců může v danou chvíli podpořit vládní systém, z dlouhodobého hlediska ale zakládá jeho destrukci. Odkazují při tom na zkušenost Československa s komunistickou diktaturou. „Vkládáme do našich slov naději a víru, že najdete čas ve svém programu se zabývat nalezením spravedlnosti nejen tohoto lidského osudu,“ vzkázali Putinovi.

K osudu Sevcova se vyslovil i Fajnberg, demonstrant proti okupaci Československa. České představitele vyzval, aby udělali vše pro záchranu ukrajinského režiséra. „V dějinách bývají chvíle, kdy situace ve světě závisí na životě nebo smrti jednoho člověka,“ napsal Fajnberg. Dopis adresoval prezidentu Miloši Zemanovi, premiéru Andreji Babišovi nebo předsedům Senátu a Sněmovny Milanu Štěchovi a Radku Vondráčkovi. Podle Aktuálně.cz se reakce zatím nedočkal.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744