Ruským úřadům dnes přišel dopis z Česka. Předsedové senátu v něm žádají Putina o pomoc pro Sencova | info.cz

Články odjinud

Ruským úřadům dnes přišel dopis z Česka. Předsedové senátu v něm žádají Putina o pomoc pro Sencova

Ruské úřady dnes obdržely dopis místopředsedy českého Senátu Jiřího Šestáka (za STAN) a předsedů tří senátních výborů. Ruského prezidenta Vladimira Putina v něm žádají, aby se zabýval situací vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova. ČTK to dnes sdělila tisková tajemnice Senátu Eva Davidová. Sencov v ruském vězení drží hladovku za propuštění politických vězňů z Ukrajiny. Aby Sencovovi pomohli, vyzval české politiky i bývalý sovětský disident Viktor Fajnberg, uvedl server Aktuálně.cz. Fajnberg byl jedním z demonstrantů, kteří v roce 1968 v Moskvě protestovali proti okupaci Československa.

Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily jej, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí; Sencov a jeho společník se podle obžaloby pokusili podpálit dvě kanceláře v Simferopolu. Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Tvrdil, že jej agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. Odsouzen byl k 20 letům v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky „připojením“ ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv anexi neuznává a považuje se za Ukrajince. Trest si odpykává na Sibiři.

Sencov ve věznici drží od poloviny května hladovku. Konec odmítání potravy podmiňuje osvobozením 64 ukrajinských politických vězňů v ruských věznicích, vlastní osvobození nežádá. K osvobození Sencova vyzvaly Rusko v minulosti i Evropská unie a Spojené státy. Žádost o jeho propuštění sepsali i někteří poslanci Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Další dopis Putinovi poslali společně se Šestákem předsedové výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (za ČSSD), výboru pro záležitosti Evropské unie Václav Hampl (za KDU-ČSL a Zelené) a výboru pro vědu, vzdělávání a lidská práva Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL). V dopise Putina upozorňují na to, že umlčování novinářů či umělců může v danou chvíli podpořit vládní systém, z dlouhodobého hlediska ale zakládá jeho destrukci. Odkazují při tom na zkušenost Československa s komunistickou diktaturou. „Vkládáme do našich slov naději a víru, že najdete čas ve svém programu se zabývat nalezením spravedlnosti nejen tohoto lidského osudu,“ vzkázali Putinovi.

K osudu Sevcova se vyslovil i Fajnberg, demonstrant proti okupaci Československa. České představitele vyzval, aby udělali vše pro záchranu ukrajinského režiséra. „V dějinách bývají chvíle, kdy situace ve světě závisí na životě nebo smrti jednoho člověka,“ napsal Fajnberg. Dopis adresoval prezidentu Miloši Zemanovi, premiéru Andreji Babišovi nebo předsedům Senátu a Sněmovny Milanu Štěchovi a Radku Vondráčkovi. Podle Aktuálně.cz se reakce zatím nedočkal.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud