Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové chtěli ve Švédsku uplatit migranty, aby sehráli bitku na kameru

Rusové chtěli ve Švédsku uplatit migranty, aby sehráli bitku na kameru

Původně neexistující pouliční boje ve Švédsku, před kterými Donald Trump nedávno varoval na svém mítinku, se nakonec skutečně staly. Na stockholmském předměstí došlo několik dní po Trumpově „proroctví“ k potyčkám mezi přistěhovalci. A čtvrť přitáhla novináře z celého světa. A štáb ruské televize se snažil – podle serveru Foreign Policy prý ve snaze informovat o neklidu v Evropě – podplatit dva mladíky, aby mu před kamerou sehráli bitku. 

„Přišli k nám, že chtějí vidět nějakou akci. Každému nám nabízeli úplatek 400 švédských korun (1 135 českých korun - pozn. red.),“ vyprávěl dánské rozhlasové stanici Radio24syv mladý obyvatel čtvrti Rinkeby.

Jakmile ale ke skupině místních mladíků a ruskému štábu s kamerami přistoupila švédská policie, Rusové náhle otočili. „Když jsme s nimi mluvili, přišla k nám policie. Nechtěli jsme z toho nic dělat, ale ruští novináři začali tvrdit, že jsme jim prý slíbili předvést nějakou akci, když nám dají 400 korun,“ tvrdí mladík Mohammed.

 

 Možná až neadekvátní pozornost médií prý ale ve čtvrti Rinkeby nedělá dobrotu. „Ptala jsem se tam mladých lidí, co si myslí o medializaci, která přišla po potyčkách, a říkali, že to bylo pojaté špatně ze strany všech médií z každé země,“ říká k případu reportérka dánského rádia Tinne Hjersing Knudsenová.

 Trumpova mylná vyjádření o Švédech jsou nyní příčinou napjatých vzájemných vztahů Bílého domu a Stockholmu, a to i přesto, že nakonec Trumpova slova dostála zpětně svého. „Je mi líto, že prezident Trump pomlouval naši zemi ve snaze najít důvody, aby mohl uzavřít Spojené státy,“ prohlásil na konci února bývalý švédský premiér Carl Bildt pro Washington Post a vyzval amerického prezidenta, aby případně vynechal jeden ze svých golfových víkendů a do Švédska se přijel osobně podívat. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link