Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové kradou citlivé informace ze soukromých mobilů vojáků NATO. Důsledky mohou být fatální

Rusové kradou citlivé informace ze soukromých mobilů vojáků NATO. Důsledky mohou být fatální

Rusko se na své hranici s Polskem a pobaltskými republikami zaměřilo na nový druh provokací. Cílí na soukromé mobilní telefony vojáků, kteří by v případě nouze měli případnou agresi Moskvy odrážet. Rusové se nyní snaží prostřednictvím dronů a mobilních antén mobilní telefony vojáků NATO napadnout tak, aby získali citlivé vojenské informace a odhadli jejich sílu. Získané informace využívají i k zastrašování.

Když se americký plukovník Christopher L´Hereux sloužící v Polsku vrátil ze střeleckého cvičení do svého pokoje, okamžitě viděl, že je něco špatně. Na displeji jeho iPhonu totiž byla velká mapa Ruska s Moskvou uprostřed. „Přístroj psal, že se ho někdo snaží zmocnit,“ vzpomíná L´Hereux.

Toto byl jen jeden z mnoha případů ruské kybernetické akce proti vojákům NATO, kteří jsou na vojenských základnách u ruských hranic. Právě oni mají na starost zadržet případný počáteční útok ruských jednotek. 

L´Hereux je pro Rusy ideální cíl pro špionáž, protože jeho prací je příprava taktických pozic vojsk pro odražení teoretického ruského útoku. „Snažili se mě lokalizovat,“ tvrdí důstojník. A není sám. Společně s ním zaznamenalo podobné problémy i šest dalších vojáků na polské základně.

O tom, že za těmito útoky stojí Rusko, pochybuje jen málokdo. Nasvědčuje tomu kromě blízkosti země a užitečnosti informací téměř jen pro Rusko i sofistikovaná koordinace útoků a velmi kvalitní špionážní zařízení, které téměř vylučuje použití jednotlivci.

„Rusko vždy cílilo špionážní operace na cizí vojsko. Nicméně současná intenzita je naprosto bezprecedentní,“ tvrdí Keir Giles z think-thanku Chatham House.

Pokud by se Rusku podařilo ovládnout soukromé telefony vojáků NATO v oblasti, mohlo by to mít katastrofické následky. Rusové by mohli tyto napadená zařízení zneužít například k odesílání falešných instrukcí, což by mohlo zpomalit reakci celého vojenského útvaru. Mohli by také například odposlouchávat velitele skrze jejich soukromé telefony, upozorňuje deník Wall Street Journal.

Polský případ však není jediným incidentem, kdy Rusko cílilo na soukromé telefonní přístroje vojáků. Na začátku roku se podobné situace odehrály u estonské hranice s Ruskem na základně Tapa, krátce předtím, než na ni dorazily britské a francouzské jednotky. Vojáci si tam hromadně stěžovali, že s jejich mobilními telefony se dějí „zvláštní věci“. Následné vyšetřování zjistilo, že zdrojem incidentu byla mobilní ruská anténa, díky níž Rusové zachytávali data z telefonů vojáků a následně je smazali.

Od tohoto incidentu musejí estonští rekruti ze svých chytrých telefonů odstranit sim karty a internet na nich mohou používat jen na zabezpečených hot spotech.

Informace, které Rusové ze svých kybernetických útoků získávají, jsou následně používány k zastrašování vojáků. V Lotyšku například přistoupil neznámý muž, podle všeho ruský agent, během sportovního zápasu k americkému vojákovi a mezi řečí mu přednesl detaily z osobního života celé jeho rodiny. Podobný případ nahlásili i další vojáci.

„Jsme v nekonvenční kybernetické válce. My víme, v jakém prostředí se nyní nacházíme,“ uvedla k ruským provokacím litevská prezidentka Dalia Grybauskaitėová.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1