Rusové přišli s bizarní teorií o Venezuele: USA prý chtějí dát opozici ukrajinské zbraně a chystají speciální síly | info.cz

Články odjinud

Rusové přišli s bizarní teorií o Venezuele: USA prý chtějí dát opozici ukrajinské zbraně a chystají speciální síly

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na sobotu chystají provokaci v podobě pokusu dostat přes hranice údajnou humanitární pomoc, kterou si Caracas nežádá. USA také prý nakupují pro venezuelskou opozici ukrajinské zbraně, uvedla mluvčí podle agentury Interfax.

"Jsou údaje o tom, že společnosti USA a jejich spojenců v NATO pracují na získání velké zásilky zbraní a munice v jedné východoevropské zemi, které by následně předaly opozičním silám ve Venezuele," prohlásila Zacharovová na tiskové konferenci. Jde podle ní o velkorážové kulomety, automatické granátomety, přenosné protiletadlové střely a munici k ručním a dělostřeleckým zbraním.

"Dodávky do Venezuely plánují uskutečnit začátkem března po několika částech přes sousední země s využitím dopravních letadel mezinárodní přepravní společnosti," uvedla mluvčí. Podle Interfaxu zdůraznila, že v tomto příběhu prosvítá "ukrajinská stopa".

Americká vláda podle Zacharovové úmyslně vyhrocuje situaci ve Venezuele a pod pláštíkem dodávky humanitární pomoci, naplánované na sobotu, USA stahují ke hranicím latinskoamerické země speciální síly a techniku. Naplánovaný pokus tzv. humanitárního konvoje překročit hranice v sobotu 23. května představuje podle ní "provokaci", která hrozí střety stoupenců a odpůrců nynější vlády, jakož i vytvořením vhodné záminky pro násilné svržení legitimního prezidenta Nicoláse Madura. "Přípravu provokace chystá Washington a vše dělá podle pravidel vojenské vědy," usoudila mluvčí.

Maduro oznámil, že jeho vláda uzavře hranice s Brazílií a zvažuje i uzavření hranic s Kolumbií. Chce tak zabránit opozici, aby do země dostala humanitární pomoc, kterou Maduro označuje za snahu USA a opozice ho svrhnout. Uzavření hranic oznámila vláda jen krátce poté, co k hranicím s Kolumbií vyrazil kvůli humanitární pomoci venezuelský opoziční lídr Juan Guaidó.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud