Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové se chystají na volbu prezidenta. Připadne zřejmě na výročí anexe Krymu

Rusové se chystají na volbu prezidenta. Připadne zřejmě na výročí anexe Krymu

I Rusové budou stejně jako Češi volit příští rok nového prezidenta. A vypadá to, že chtějí provokovat. Volby se totiž zřejmě uskuteční 18. března. Na ten den připadá výročí anexe ukrajinského Krymu.

„Je to neděle a je to den, na který mohou být vyhlášeny volby v souladu s našimi zákony. A je velmi dobře, že se tento den shoduje s významným svátkem, který slavíme již několik let," řekl Volodin s tím, že návrh uspořádat prezidentské volby o třetí březnové neděli příštího roku ještě posoudí příslušný výbor a následně sněmovna.

Pokud by zůstala v platnosti dosavadní pravidla, Rusové by volili o první březnové neděli, podobně jako v roce 2012.

Oficiálně volební kampaň před březnovými prezidentskými volbami začne až v prosinci. Hlavní favorit voleb Vladimir Putin se sice ještě nevyjádřil, zda se bude ucházet o znovuzvolení, nicméně nikdo nepochybuje, že setrvá dalších šest let v čele Ruska.

Volodinův nástupce v roli prvého zástupce šéfa prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko již ohlásil, že Kreml doufá v 70 procent hlasů při účasti 70 procent voličů. Podle politologů ale ruské volby ještě nezažily tak vysokou účast, čili takto vytyčený úkol se bez Putina neobejde.

Jako jeden z prvních se do voleb přihlásil opoziční předák a bojovník proti korupci Alexej Navalnyj, hrozí mu však vyřazení z voleb, pokud odvolací soud za několik dnů potvrdí jeho opětovné odsouzení za údajnou zpronevěru. Předchozí odsouzení zvrátil až Evropský soud pro lidská práva. Navalnyj dal najevo, že se v žádném případě nevzdá, a v kampani ještě přitvrdil obviněním Putinova chráněnce, premiéra Dmitrije Medveděva z korupce a přisvojení si desítek miliard rublů. Kreml a vláda se rozhodly nebrat toto nařčení na vědomí, přesto se ale šíří po internetu.

Kromě Navalného hodlá kandidovat také vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij a vůdce liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij. Předák komunistů Gennadij Zjuganov a další parlamentní strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov se ještě nevyjádřili.