Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové se před volbami bavili o kompru na Trumpa. Věřili, že mohou ovlivnit jeho tým

Rusové se před volbami bavili o kompru na Trumpa. Věřili, že mohou ovlivnit jeho tým

Ruští vládní představitelé diskutovali ještě před loňskými volbami o kompromitujících materiálech na amerického prezidenta Donalda Trumpa. S informací přišla stanice CNN. Podle jejích zdrojů se Rusové domnívali, že skrze materiály mohou ovlivnit rozhodování současné americké administrativy.

CNN se odvolává na dva zdroje ze zpravodajských služeb a jednu osobu z prostředí Kongresu. Informace, které měli Rusové k dispozici, byly zřejmě finančního charakteru. Diskuse se točila kolem možného vlivu na okruh Trumpových nejbližších spolupracovníků.

Rusové sice věřili, že mohou ovlivnit kroky Trumpovy administrativy, zdroje televize ale upozorňují, že tato tvrzení mohli zveličit, případně pronést jako součást dezinformační kampaně.

Informace vrhají nové světlo na skandály kolem vazeb prezidentových poradců na Rusko. Podle CNN se řeč točila hlavně kolem týmu, který vedl Trumpovu volební kampaň. Ruští vládní úředníci navazovali kontakt hlavně s někdejším bezpečnostním poradcem Michaelem Flynnem nebo s šéfem kampaně Paulem Manafortem.

Ani jeden z nich už v Trumpově týmu není. Manafort odstoupil ještě během kampaně, když vyšlo najevo, že dostával peníze od někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Nyní jakékoli kontakty s Rusy odmítá a nabídl, že bude vypovídat před výbory Kongresu.

Flynn rezignoval na post bezpečnostního poradce prezidenta letos v únoru jen 24 dnů od nástupu do funkce kvůli schůzkám s ruským velvyslancem v USA. Nyní čelí několika vyšetřováním. Informace televize nekomentoval. Nevyjádřila se ani FBI nebo Úřad ředitele národních zpravodajských služeb.

Washington označil tvrzení CNN za další nepravdivá obvinění. „Faktem je, že přehled prezidentových příjmů z posledních deseti let ukázal, že žádné vazby na Rusko neexistují. Prezidentovi političtí oponenti zřejmě neznají žádné hranice,“ prohlásil mluvčí Bílého domu.

O vazbách na Rusko ale mluvili už dříve Trumpovi synové. Donald Trump junior v roce 2008 prohlásil, že vidí hodně peněz, které do Trumpových společností z Ruska proudí.

Eric Trump zase před třemi lety poznamenal, že Trumpův golfový byznys nepotřebuje americké investice, neb vše potřebné získává od Rusů. Nyní popírá, že by kdy takovou poznámku pronesl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1