Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové si udělali z Ukrajiny laboratoř pro kyberválku. Tamní politici na ně nestačí

Rusové si udělali z Ukrajiny laboratoř pro kyberválku. Tamní politici na ně nestačí

Válka na Ukrajině odhalila nové způsoby vedení boje. Jedním z nich je tzv. kyberválka. Experti varují, že právě na ni hodlá Rusko v budoucnu stále více sázet. Právě Ukrajina přitom může pro Putinův režim sloužit jako testovací laboratoř.

Konec předloňského roku byl pro část Ukrajinců jiný než obvykle. Večer 23. prosince narušil pohodu některých domácností výpadek proudu. Neobyčejný byl v tom, že více než sedm tisíc lidí připravil o dodávky elektřiny počítačový virus.

Podle společnosti ESET útočníci použili program zvaný BlackEnergy, který dokáže umístit útočný virus do průmyslových systémů. Představitelé Ukrajiny tehdy z útoku obvinili Rusko. Magazín Wired jim nyní dal za pravdu, když událost zmínil mezi těmi, které Moskva skutečně řídila.

Laboratoř Ukrajina

Zodpovědná za blackouty a hackerské útoky je skupina Sandworm. Není tajemstvím, že hackeři ze Sandwormu jsou úzce napojení na ruské vládní kruhy.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko tvrdí, že se Rusko snaží destabilizovat situaci na Ukrajině. „Chtějí, aby vláda vypadala nekompetentní a zranitelnou. Nikdy neuznají Ukrajinu jako suverénní stát,“ prohlásil.

Experti však upozorňují, že může jít o promyšlenější hru a cílem nemusí být jen Ukrajina. Bezpečnostní analytici předpokládají, že Rusko zemi využívá jako laboratoř, kde testuje zbraně pro případnou kybernetickou válku.

Tomu by nasvědčoval i způsob, jakým hackeři postupují. Detaily naznačují, že Sandworm při útocích na Ukrajině zdaleka neodhalil vše, co umí.

Jaký bude další cíl?

„Testují hranice, kam až se mohou dostat. Pokud nejsou zatlačeni zpět, zkusí další krok,“ domnívá se profesor Thomas Rid z londýnské King’s College.

V druhém sledu slouží ruská aktivita jako varování případným dalším zemím v čele se Spojenými státy. Rusko na Ukrajině ukázalo, že má kapacity zasáhnout například americkou rozvodnou síť a způsobit tam masivní blackout. Útočníci zároveň dokáží narušit i provoz call center, což v konečném důsledku může vést k vyvolání chaosu mezi zmatenými obyvateli.

Hackeři jsou také schopni zasáhnout do průběhu voleb. Zprávy o jejich aktivitách se objevily v souvislosti s loňským britským referendem o vystoupení z EU nebo v případě amerických prezidentských voleb.

Oleksej Jasinsky, šéfanalytik jedné kyjevské společnosti zabývající se digitální bezpečností, přiznává, že nelze stoprocentně určit, kde Rusové zaútočí příště. „Použijte fantazii,“ tvrdí s tím, že v úvahu připadají například vodní zařízení.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744