Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové úspěšně otestovali superzbraň. USA dokáže zasáhnout za 12 minut

Rusové úspěšně otestovali superzbraň. USA dokáže zasáhnout za 12 minut

Raketa nazvaná Objekt 4202 může nést až tři jaderné nálože, z nichž údajně každá dokáže zničit území o rozloze Texasu nebo Francie.

Zdá se, že závody ve zbrojení nabírají na obrátkách, přestože se dá očekávat, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl mít s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem lepší vztah, než měl s Barackem Obamou. Rusové úspěšně otestovali jadernou raketu nazvanou Objekt 4202. Ta podle amerického seriózního zpravodajského portálu Salon dokáže vyvinout rychlost 6400 kilometrů za hodinu a Spojené státy by zasáhla během 12 minut.

Rusové vystřelili testovací raketu ze základny Jasny na Kamčatce, přičemž úspěšně zasáhla cíl vzdálený několik tisíc kilometrů. Pro protiraketovou obranu je prakticky nezasažitelná, protože letí příliš rychle. Samotná raketa může nést až tři jaderné nálože zvané Satan 2. Každá jaderná nálož Satan 2 obsahuje celkem 16 jaderných hlavic. Její výbuch dokáže naprosto zničit území o rozloze Texasu nebo Francie.

Úspěšný raketový test určitě vyvine větší tlak na Donalda Trumpa, aby přitvrdil svůj postoj k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Trump si podle svých vyjádření s Putinem poměrně dobře rozumí, ale jeho poradci zdůrazňují, že jako nový prezident i tak bude vystupovat proti Rusku z pozice síly.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1