Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové v dešti protestovali proti cenzuře internetu. Policie zatýkala

Rusové v dešti protestovali proti cenzuře internetu. Policie zatýkala

Asi tisícovka Rusů dnes navzdory silnému lijáku demonstrovala v ulicích Moskvy proti snahám úřadů zesílit dohled a cenzuru na internetu. Policie zatkla nejméně 11 demonstrantů.

"Rusko bude svobodné! Rusko bez cenzury!" skandoval dav pod transparenty a deštníky. "Bráníme naše svobody," volali lidé. Jeden z demonstrantů podle agentury AFP vyzýval hlasovat proti Vladimiru Putinovi v březnových prezidentských volbách. Na demonstraci dohlíželo množství strážců pořádku, včetně těžkooděnců.

"Je nás dohromady jedenáct a zrovna nás vezou na strážnici," řekl agentuře Interfax jeden ze zatčených, Nikita Safronov z opozičního hnutí Otevřené Rusko. Policisté podle něj zatýkali demonstranty, kteří přišli s transparenty na podporu novináře opozičního listu Novaja gazeta ohroženého deportací z Ruska do Střední Asie. Dodal, že zadrženy byly i dvě dívky, které policisté zatkli zřejmě za to, že nesly vlajky v barvách duhy coby symbol hnutí za rovnoprávnost sexuálních menšin.

Demonstraci za svobodný internet moskevské úřady povolily a zúčastnila se jí podle policie asi tisícovka lidí.

Od počátku letošního roku jsou ruští internetoví operátoři povinni uchovávat údaje o uživatelích v Rusku a na požádání je předat úřadům.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch minulý měsíc uvedla, že míra cenzury je v Rusku největší od rozpadu Sovětského svazu. Moskva od protivládních protestů mezi lety 2011 a 2012 novými zákony postupně omezuje svobodu slova; snaží se získat kontrolu i nad internetem a omezit svobodné debaty na sociálních sítích.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744