Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové vystřelili zkázonosnou raketu. Bomba, která zničila Hirošimu, se s ní vůbec nemůže rovnat

Rusové vystřelili zkázonosnou raketu. Bomba, která zničila Hirošimu, se s ní vůbec nemůže rovnat

Rusko ohlásilo další úspěšnou zkoušku mezikontinentální balistické rakety Bulava, která byla odpálena z jaderné ponorky Jurij Dolgorukij plující pod hladinou Barentsova moře. Podle ruského ministerstva obrany raketa zasáhla cíl na polygonu Kura na poloostrově Kamčatka, informovala tisková agentura TASS.

„Podle potvrzených informací objektivní kontroly jaderné hlavice rakety Bulava vyplnily celý cyklus leteckého programu a úspěšně zasáhly cíle,“ uvádí se v oznámení ministerstva.

Bulava, jejíž první testy skončily v roce 2004, je raketou na tuhé palivo s doletem až 9300 kilometrů. Podle dostupných zpráv může současná verze nést šest jaderných hlavic, výhledově to však má být až deset. Síla každé hlavice může být podle některých zdrojů až desetinásobná ve srovnání s atomovou bombou, která zničila Hirošimu.

Podle představ Moskvy má být Bulava schopná překonat současné protiraketové systémy, mimo jiné díky svým manévrovacím schopnostem či ochraně bojových hlavic.

Ponorka Jurij Dolgorukij a další dvě podmořská plavidla patří k prvním v sérii strojů třídy Borej, které tyto zbraně ponesou. Rusko v současné době staví dalších pět takových ponorek, kterými postupně chce nahradit starší, ještě sovětská plavidla. Zařazení raket Bulava do výzbroje má ovšem už několikaleté zpoždění.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link