Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruští hackeři nechtěli pomoct Trumpovi, tvrdí Assange. Sám má s Rusy blízké styky

Ruští hackeři nechtěli pomoct Trumpovi, tvrdí Assange. Sám má s Rusy blízké styky

Byli za únikem e-mailů Hillary Clintonové Rusové? Julian Assange, jehož server WikiLeaks korespondenci loni v červenci zveřejnil, to popírá. Kontakty s Rusy však kontroverzní Švéd v minulosti měl. Magazín New Yorker nyní o muži, který se už pátým rokem skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, zveřejnil obsáhlý materiál.

„Můžeme říci, že ruská vláda nebyla tím zdrojem,“ prohlásil Assange v listopadovém televizním rozhovoru. I mezi jeho podporovateli však existuje podezření, že nemluví pravdu. „To nemůže vědět. Jeho zdroj mohl mít Rusy v zádech. Myslím, že pravda je důležitá, ale kdyby věděl, že to vynesli Rusové a neohlásil to, byl by to pro mě problém,“ pravil jeden z nich pro New Yorker.

O spolupráci s Assangem a WikiLeaks se zmiňovala i hackerská skupina Guccifer 2.0, o níž se americké tajné služby domnívají, že pochází z Ruska. Guccifer 2.0 napadli servery DNC. „Hlavní část materiálů, tisíce souborů a e-mailů, jsem dal WikiLeaks. Brzy je zveřejní,“ napsali poté.

Nebyla by to první Assangova spolupráce s ruskou stranou. V roce 2010 předal diplomatické materiály týkající se Ruska, východní Evropy a Izraele ruskému antisemitskému novináři Israeli Shamirovi. Ten následně informace prodal prokremelskému časopisu a část i běloruskému prezidentovi Alexanderu Lukašenkovi.

V roce 2012, během svého domácího vězení, začal vytvářet talk show pro ruskou státní televizi RT, kterou Moskva využívá k šíření propagandy. Assange New Yorkeru prozradil, že pořad byl krycím manévrem pro jeho snahy získat azyl. Dodal také, že si vydobyl redakční svobodu. Dostal svolení pozvat i lídra ruské opozice Alexandra Navalného. Zarazili mu akorát interview s čečenskými teroristy.

Assange se v průběhu svého života názorově posunul. Původně byl libertariánem, který bojoval proti establishmentu. Postupem času se ale jeho rétorika stávala čím dál více protiamerickou. Vláda USA má podle něj zájem jen na zvýšení své moci ve světě, k čemuž využívá hospodářský i vojenský nátlak. Rusko je dle Assangových slov její přirozenou protiváhou.

Zakladatel WikiLeaks tvrdí, že ruské hackerské útoky neměly za cíl pomoci k výhře Donaldu Trumpovi. „Myslím, že je to velice špinavé tvrzení. První útok na Demokratický národní výbor přišel dříve, než oznámil kandidaturu,“ praví s tím, že nabourání se do systémů politických stran je běžná činnost, kterou americká vláda provádí na celém světě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744