Rychlá denuklearizace korejského poloostrova je nebezpečný mýtus. Může to trvat 15 let | info.cz

Články odjinud

Rychlá denuklearizace korejského poloostrova je nebezpečný mýtus. Může to trvat 15 let

Rychlé vymýcení jaderných zbraní z korejského poloostrova? Pouhá iluze, Navzdory slibnému přístupu Severní Koreje k denuklearizaci by celý proces vyčištění regionu od jaderných zbraní mohl trvat až 15 let, říká jeden z nejpovolanějších expertů na jaderné zbraně Siegfried Hecker. Že se proces – pokud k němu vůbec dojde - nejspíše povleče řadu let, potvrzuje pro INFO.CZ i přední český odborník na jadernou bezpečnost Zdeněk Kříž.

Jestli americký prezident Donald Trump po něčem v nitru opravdu touží, tak je to zanechání odkazu. Bývalý realitní magnát je natolik přesvědčený o svých diplomatických schopnostech, že touží dosáhnout úspěchu v oblastech, kde všichni předchozí američtí prezidenti narazili. Konkrétně chce během své prezidentské kariéry zprostředkovat mír Židy a Araby a dostat z korejského poloostrova jaderné zbraně.

Odrazovým můstkem k denuklearizaci korejského poloostrova má být summit mezi prezidentem Trumpem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem, který by se měl uskutečnit 12. června, případně o něco později, v Singapuru. Přestože Trump plánovanou schůzku dříve zrušil, v posledních dnech se na ni opět připravuje. „Právě probíhají různá setkání ohledně summitu se Severní Koreou, dali jsme dohromady dobrý tým,“ napsal Trump v úterý na Twitter.

Pokud se oba lídři skutečně setkají, půjde bezpochyby o událost historického významu. Experti nicméně varují, aby si oba státníci nepletli dojmy s pojmy. Každý si totiž „denuklearizaci korejského poloostrova“ vykládá tak, jak se mu to hodí.

Trump věří, že tento pojem znamená především to, že mu Kim Čong-un předá klíčky od svého jaderného arzenálu, zničí veškerá testovací zařízení a umožní mezinárodním inspektorům pravidelné prohlídky svých zařízení – imperativ „důvěřuj, ale prověřuj“ je v případě jaderných zbraní a Severní Koreje obzvlášť na místě.

Severokorejský lídr se naopak primárně soustředí na ústupky, které by mu mohly nabídnout Spojené státy – jde mu zejména o odstranění amerického jaderného deštníku, pod kterým je schované Japonsko a Jižní Korea. O nějakém zničení vlastních jaderných raket nemůže podle něj zatím být ani řeč. To ostatně potvrzují i nejmenované zdroje z CIA, které zároveň dodávají, že Pchjongjang jako znak dobré vůle zvažuje, že umožní jednomu ze západních fast foodů otevřít pchjongjangskou pobočku.

„Vstupovat do jednání s nerealistickými očekáváními, že Kim jen tak předá klíče od svých jaderných zbraní, je velmi nebezpečné. Nic takového se totiž nestane,“ tvrdí pro deník Washington Post Vipin Narang, expert na jaderné zbraně při MIT.

I pokud se však oběma státníkům podaří nalézt společnou řeč, práce jim nejspíš nepůjde od ruky tak rychle, jak někdy Trump rád prohlašuje. Podle rozsahu významu termínu denuklearizace by totiž mohlo jít až o 15 let, odhaduje Siegfried Hecker, bývalý šéf americké laboratoře v Los Alamos a současný profesor Stanfordské univerzity.

Podle Heckera bude třeba zbavit Severní Koreu jaderných zbraní ve vícefázovém procesu. Během první fáze by byly zastaveny veškeré testy jaderných zařízení zneužitelných pro vojenské účely, v další, až pětileté fázi by postupně docházelo k postupnému utlumování testovacích zařízení, a závěrečná až desetiletá perioda by byla určena na eliminaci všech zbývajících továren a programů. Podle Heckera dekontaminace testovacích zařízení, ve kterých se zpracovával jaderný materiál, může trvat i přes dekádu.

Heckerův plán předpokládá, že Severní Korea by si mohla ponechat některá jaderná zařízení, která slouží pro vývoj mírové jaderné technologie. Přestože existují obavy, že by Korea mohla na těchto zařízeních vyvíjet vojenské technologie, podle Heckera se jedná o riziko, které lze zvládnout.

Přední český expert na jadernou bezpečnost Zdeněk Kříž dodává, že případná dohoda by i navzdory kontrolám a inspekcím byla do značné míry o důvěře mezi Severní Koreou a Spojenými státy. „Obě země by k té dohodě musely přistupovat zodpovědně,“ říká Kříž pro INFO.CZ. Severní Korea má nicméně s nedodržováním mezinárodních dohod velké zkušenosti. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud