Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rychlá denuklearizace korejského poloostrova je nebezpečný mýtus. Může to trvat 15 let

Rychlá denuklearizace korejského poloostrova je nebezpečný mýtus. Může to trvat 15 let

Rychlé vymýcení jaderných zbraní z korejského poloostrova? Pouhá iluze, Navzdory slibnému přístupu Severní Koreje k denuklearizaci by celý proces vyčištění regionu od jaderných zbraní mohl trvat až 15 let, říká jeden z nejpovolanějších expertů na jaderné zbraně Siegfried Hecker. Že se proces – pokud k němu vůbec dojde - nejspíše povleče řadu let, potvrzuje pro INFO.CZ i přední český odborník na jadernou bezpečnost Zdeněk Kříž.

Jestli americký prezident Donald Trump po něčem v nitru opravdu touží, tak je to zanechání odkazu. Bývalý realitní magnát je natolik přesvědčený o svých diplomatických schopnostech, že touží dosáhnout úspěchu v oblastech, kde všichni předchozí američtí prezidenti narazili. Konkrétně chce během své prezidentské kariéry zprostředkovat mír Židy a Araby a dostat z korejského poloostrova jaderné zbraně.

Odrazovým můstkem k denuklearizaci korejského poloostrova má být summit mezi prezidentem Trumpem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem, který by se měl uskutečnit 12. června, případně o něco později, v Singapuru. Přestože Trump plánovanou schůzku dříve zrušil, v posledních dnech se na ni opět připravuje. „Právě probíhají různá setkání ohledně summitu se Severní Koreou, dali jsme dohromady dobrý tým,“ napsal Trump v úterý na Twitter.

Pokud se oba lídři skutečně setkají, půjde bezpochyby o událost historického významu. Experti nicméně varují, aby si oba státníci nepletli dojmy s pojmy. Každý si totiž „denuklearizaci korejského poloostrova“ vykládá tak, jak se mu to hodí.

Trump věří, že tento pojem znamená především to, že mu Kim Čong-un předá klíčky od svého jaderného arzenálu, zničí veškerá testovací zařízení a umožní mezinárodním inspektorům pravidelné prohlídky svých zařízení – imperativ „důvěřuj, ale prověřuj“ je v případě jaderných zbraní a Severní Koreje obzvlášť na místě.

Severokorejský lídr se naopak primárně soustředí na ústupky, které by mu mohly nabídnout Spojené státy – jde mu zejména o odstranění amerického jaderného deštníku, pod kterým je schované Japonsko a Jižní Korea. O nějakém zničení vlastních jaderných raket nemůže podle něj zatím být ani řeč. To ostatně potvrzují i nejmenované zdroje z CIA, které zároveň dodávají, že Pchjongjang jako znak dobré vůle zvažuje, že umožní jednomu ze západních fast foodů otevřít pchjongjangskou pobočku.

„Vstupovat do jednání s nerealistickými očekáváními, že Kim jen tak předá klíče od svých jaderných zbraní, je velmi nebezpečné. Nic takového se totiž nestane,“ tvrdí pro deník Washington Post Vipin Narang, expert na jaderné zbraně při MIT.

I pokud se však oběma státníkům podaří nalézt společnou řeč, práce jim nejspíš nepůjde od ruky tak rychle, jak někdy Trump rád prohlašuje. Podle rozsahu významu termínu denuklearizace by totiž mohlo jít až o 15 let, odhaduje Siegfried Hecker, bývalý šéf americké laboratoře v Los Alamos a současný profesor Stanfordské univerzity.

Podle Heckera bude třeba zbavit Severní Koreu jaderných zbraní ve vícefázovém procesu. Během první fáze by byly zastaveny veškeré testy jaderných zařízení zneužitelných pro vojenské účely, v další, až pětileté fázi by postupně docházelo k postupnému utlumování testovacích zařízení, a závěrečná až desetiletá perioda by byla určena na eliminaci všech zbývajících továren a programů. Podle Heckera dekontaminace testovacích zařízení, ve kterých se zpracovával jaderný materiál, může trvat i přes dekádu.

Heckerův plán předpokládá, že Severní Korea by si mohla ponechat některá jaderná zařízení, která slouží pro vývoj mírové jaderné technologie. Přestože existují obavy, že by Korea mohla na těchto zařízeních vyvíjet vojenské technologie, podle Heckera se jedná o riziko, které lze zvládnout.

Přední český expert na jadernou bezpečnost Zdeněk Kříž dodává, že případná dohoda by i navzdory kontrolám a inspekcím byla do značné míry o důvěře mezi Severní Koreou a Spojenými státy. „Obě země by k té dohodě musely přistupovat zodpovědně,“ říká Kříž pro INFO.CZ. Severní Korea má nicméně s nedodržováním mezinárodních dohod velké zkušenosti. 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1