S Kimem se chce sejít i Putin. Potkají se nejspíš na podzim ve Vladivostoku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S Kimem se chce sejít i Putin. Potkají se nejspíš na podzim ve Vladivostoku

S Kimem se chce sejít i Putin. Potkají se nejspíš na podzim ve Vladivostoku

Ruský prezident Vladimir Putin by se letos v září mohl ve Vladivostoku setkat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Napsala to dnes ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na své diplomatické zdroje. Setkání by se prý mohlo uskutečnit na okraj mezinárodní hospodářské konference.

K návštěvě Ruska pozval Kima minulý týden ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který byl v Pchjongjangu na návštěvě. Podle severokorejské státní tiskové agentury KCNA šéf KLDR s uspořádáním schůzky s Putinem souhlasil.

Podle ruských diplomatů připadají v úvahu různé varianty summitu. Moskva prý čeká na odpověď na Putinův dopis Kim Čong-unovi.

Takzvané Východní hospodářské fórum se ve Vladivostoku uskuteční ve dnech 11. až 13. září. Podle organizátorů se severokorejská účast předpokládá, o složení delegace ale Pchjongjang dosud ruskou stranu neinformoval.

Mezi ruskými televizemi Rossija-1 a Dožď se mezitím rozhořel spor, zda úsměv na tváři severokorejského vůdce Kim Čong-una při přijetí šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova byl skutečný, anebo až dodatečně a uměle vytvořený. Uživatele sociálních sítí i soukromou televizi zaujalo, že na fotografiích zveřejněných ruským ministerstvem zahraničí má Kim strohý až zamračený výraz, zatímco na snímku, předvedeném na obrazovce, se na Kimově tváři skvěl přívětivý úsměv. A tak začali podezírat státní televizi a jejího hlavního komentátora Dmitrije Kiseljova z užití photoshopu. „Ne, nic takového. Vždy je ale fotí z rychle fotících aparátů, a ty zachytí mimiku v různých fázích,“ prohlásil Kiseljov, považovaný za jednoho z hlavních propagandistů ve službách Kremlu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.