Články odjinud

S Le Penovou přijde chaos, obávala se policie. Vznikl tajný plán pro případ, že vyhraje volby

S Le Penovou přijde chaos, obávala se policie.  Vznikl tajný plán pro případ, že vyhraje volby

Pro případ, že by v nedávných francouzských prezidentských volbách zvítězila Marine Le Penová, připravilo několik politiků a vysokých úředníků plán na obranu republiky. Informaci přinesl magazín L´Obs s odvoláním na tři anonymní zdroje. Úřady se podle nich obávaly, že vítězství krajně pravicové političky, která ve společnosti vyvolává vyhrocené reakce, přinese nezvladatelný chaos.

„Naší filosofií, naprosto nepřekročitelnou podmínkou, bylo zachování míru a respektování ústavních pořádků,“ řekl magazínu jeden ze zdrojů. Plán zorganizovaný několika ministry, vysokými úředníky i pracovníky z civilní sféry měl zabezpečit, že země se země nepropadne do chaosu.

Hlavní osou plánu bylo, že by vláda po vítězství krajně pravicové kandidátky nepodala demisi, ale pokračovala by až do řádných voleb. Le Penová by tak musela vydržet s kabinetem sestaveným ze zástupců ideologicky vzdálených stran. Při takovém rozložení sil by pro ni bylo mimořádně obtížné přijímat rychle jakákoliv radikální opatření a prosazovat změny.

K odblokování situace by došlo jen v případě, že by v nadcházejících parlamentních volbách její strana dosáhla na parlamentní většinu, což by byl značně nepravděpodobný scénář.

Autoři plánu na obranu republiky se obávali zejména toho, že po vítězství Le Penové zemi zachvátí chaos kvůli protestujícím radikálům z levé části politického spektra. „Země by se zastavila a vláda by měla pouze jedinou prioritu – zajistit bezpečnost země,“ říká zdroj časopisu L´Obs.

K aktivaci plánu nebo jeho části nakonec nemuselo dojít, protikandidát Le Penové centrista Emmanuel Macron ve druhém kole volby získal 66 procent hlasů a stal se prezidentem země.

 

 

Články odjinud