Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S migranty přišla i riziková skupina, přiznává bývalý šéf německé rozvědky

S migranty přišla i riziková skupina, přiznává bývalý šéf německé rozvědky

Doby, kdy celá Evropa sledovala příchod statisíců blízkovýchodních migrantů do Německa, jsou už několik měsíců pryč. Změny, které to ve spolkové republice odstartovalo, ale mají ke konci stále daleko. Země je více napjatá, bezpečnostní opatření jsou na maximu a politická scéna prožívá turbulentní časy – kancléřka Merkelová jen vzpomíná na někdejší oblibu a počítá rostoucí řady kritiků. Mezi ně se už před rokem zařadil i někdejší šéf německé rozvědky August Hanning. „Zatím jsme jen měli štěstí,“ říká pro Info.cz.

Německo si to připomnělo sotva před týdnem: policisté v kuklách, zátahy v mešitách, bytech nebo skladech. A v centru pozornosti salafistické kruhy, které v zemi platí za líheň radikálně-islámských myšlenek. Na konci této akce bylo 8. listopadu pět zadržených – mezi nimi také Iráčan abú Valá považovaný za ústřední postavu islamistů v Německu. Jedná se o memento, že země je stále daleko od chvíle, kdy se s islamisty na svém území vyrovná.

Bezpečnostní složky zatím usilují alespoň o to, aby se neopakovala situace z Ansbachu nebo Würzburgu – míst, kde islamisté terorizovali německou společnost naposledy. Fakt, že džihádisté mají stále kde verbovat, potvrzuje v rozhovoru pro Info.cz i bývalý šéf tamní rozvědky August Hanning.

August Hanning, bývalý šéf německé rozvědkyAugust Hanning, bývalý šéf německé rozvědkyautor: GLOBSEC - Tatra Summit

V roce 2015 přišel do Evropy více než milion migrantů a letos dalších 300 tisíc běženců z problémových oblastí. Velmi často zamířili právě do Německa. „Většina lidí byla ve věku mezi 18 a 35 lety, což je velmi nebezpečná věková kategorie,“ říká Hanning.

Podle bývalého šéfa německé rozvědky Augusta Hanninga mělo Německo dosud štěstí, protože úspěšné útoky neměly za následek mnoho obětí.

Terorismus v Německu
V červenci se před areálem hudebního festivalu v Ansbachu odpálil neúspěšný žadatel o azyl. Exploze zranila 15 lidí, útočník jako jediný zemřel. V létě také v bavorském Würzburgu sedmnáctiletý Afghánec napadl ve vlaku sekerou a nožem cestující a zranil čtyři lidi. Oba případy se řešily jako terorismus. K oběma se posléze v rámci propagandy přihlásil tzv. Islámský stát. V říjnu se policii naopak podařilo útoku předejít. Zadržela Syřana, který prý chystal útok. Ve vězení spáchal sebevraždu.

Německá policie se v posledních měsících drží mimořádně na pozoru. V říjnu zatkla dvaadvacetiletého Syřana Džábira Bakra, který byl podezřelý z přípravy velkého útoku v Berlíně. Bakr přišel do Německa jako běženec a získal status uprchlíka. Na možné spojení s takzvaným Islámským státem upozornily policii německé tajné služby. V ten samý měsíc zadržela policie několik Čečenců podezřelých z financování IS.

Podle deníku Die Welt země kvůli rostoucímu teroristickému nebezpečí i úkolům spojeným s řešením migrační krize zvýší počet lidí pracujících u policie a na odpovědných úřadech. Rozpočtový výbor Spolkového sněmu údajně schválil dodatečné výdaje na bezpečnost ve výši 876 milionů eur.

„Musíme zvýšit výdaje na vnitřní bezpečnost a policii,“ upozorňuje v rozhovoru pro Info.cz Hanning. Další útoky by podle něj vyhrotily napětí ve společnosti. Bezpečnostní úřady prý potřebují více peněz, aby mohly na novou situaci adekvátně reagovat.

Celý rozhovor s Augustem Hanningem přinese server Info.cz v pátek 18. 11. 2016.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1