Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S muslimy se zachází nejhůře, tvrdil u soudu terorista, který pomáhal s útokem v Bataclanu

S muslimy se zachází nejhůře, tvrdil u soudu terorista, který pomáhal s útokem v Bataclanu

V Buselu začal proces se Salahem Abdeslamem - jediným přeživším podezřelým z pařížských teroristických útoků z listopadu 2015. Abdeslam čelí v Bruselu obžalobě za střelbu na policisty během jeho zatýkání v roce 2016. Soud probíhá za velmi přísných bezpečnostních opatření. Abdeslam si podle jeho advokáta nepřeje, aby novináři pořizovali jeho snímky a odmítl odpovídat na otázky. Prokurátorka žádá pro Abdeslama a pro jeho společníka 20 let odnětí svobody; původně se hovořilo o tom, že obžalovanému hrozí až 40 let vězení.

Jste Salah Abdeslam, narozený v Bruselu 15. září 1989?" otázala se soudkyně Marie-France Keutgenová. "Nechci odpovídat na otázky," odpověděl obžalovaný, který odmítl povstat s tím, že se cítí unaven. "Obvinili mě, a tak tu jsem a zachovávám mlčení, což je mé právo. Mé mlčení ze mne nedělá ani zločince, ani viníka. Bráním se mlčky, protože bych chtěl, abychom se spoléhali na vědecké a hmatatelné důkazy, a ne na zdání či na to, co si myslí veřejné mínění," prohlásil Abdeslam na naléhání soudkyně. Zdůraznil, že s muslimy se zachází nejhůře a jsou souzeni nejhorším způsobem, bez presumpce neviny, avšak nebojí se, protože věří v Alláha - a k tomu už nemá co dodat.

Abdeslama nad ránem převezla elitní jednotka z vězení Fleury-Mérogis v pařížské oblasti do justičního paláce v Bruselu, uvedla agentura AFP. Bruselský soud je považován za předehru procesu, který obžalovaného čeká ve Francii za pařížské atentáty. Provázelo jej však i velké očekávání, zda někdejší pachatel drobných deliktů, který se nakonec stal "veřejným nepřítelem číslo 1", u soudu přeruší své mlčení, které zachovával při výsleších.

Zklamaní, ale nikoli překvapení byli z Abdeslamova mlčení pozůstalí po obětech atentátu. "Nikdy jsem si osobně nemyslel, že by byl ochoten spolupracovat s belgickou justicí, když nespolupracuje s justicí francouzskou," prohlásil Philippe Duperron, jehož syn Thomas přišel o život při krveprolití v pařížské koncertní síni Bataclan. "Neodpovídal jinak než provokativně," usoudil.

Před více než dvěma lety zažila Paříž krušnou noc. Teroristé útočili v noci z 13. na 14. listopadu 2015 na několika místech zároveň. Zemřelo tehdy 130 lidí. Nejhorší útok se odehrál v koncertní hale Bataclan, kam vtrhli tři útočníci s puškami a granáty, kteří za sebou nechali více než 80 obětí. Sami také nepřežili, belgické policii se ale v následujících týdnech po útoku podařilo dopadnout Abdeslama, který teroristům sháněl úkryty a auta.

Abdeslam, který byl už před útoky policii dobře známý za držení drog a vloupání, se radikalizoval po setkání s Abdelhamidem Abaaoudem, kterého policisté označují za vůdce skupiny. K teroristům se připojil i Abdeslamův bratr Ibrahim, který se odpálil nedaleko Bataclanu.

Většina útočníků při teroru zemřela. Vůdce Abaaouda zneškodnili policisté při zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis o pár dní později. Abdeslama, který se přímo útoků neúčastnil, ale přispěl k jejich uskutečnění, zatkli v bruselské čtvrti Molenbeek.

Po výsleších vyšlo najevo, že Abdeslamova role nebyla nijak podružná. Jako francouzský občan se poměrně volně pohyboval po Evropě. V létě 2015 nejméně třikrát navštívil Budapešť, odkud vzal s sebou zpět do Francie několik mužů vycvičených Islámským státem, z nichž někteří se nakonec na útocích v listopadu 2015 podíleli. Do Francie se navíc pravděpodobně vracel přes Českou republiku.

V Praze před třemi lety pobýval také jiný nebezpečný útočník, který se měl do teroru ve Francii zapojit. Maročana Redu Hameho se ale podařilo i díky tuzemským tajným službám před útokem zadržet. „Byli jsme mu doslova v patách, a proto můžeme potvrdit, že v České republice nechystal žádný teroristický útok,“ přiblížil nedávno mluvčí BIS Ladislav Šticha. Cestovat do Francie přes Prahu prý svým spolubojovníkům doporučoval Abaaoud. Cílem bylo rozptýlit a otupit pozornost francouzských úřadů, které Česko považovaly za bezpečnou zemi.

Proces s Abdeslamem, který startuje dnes, bude pečlivě hlídán. Okolí budovy bude pod dohledem stejně jako každý, kdo do Palais de Justice, kde se soud koná, bude vstupovat. Obviněný strávil 20 měsíců v izolaci a byl pod 24hodinovým videodohledem. Proces měl původně začít už v prosinci, byl ale odložen na žádost útočníkova obhájce, který si potřeboval lépe nastudovat materiály. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1