Články odjinud

S Německem a Merkelovou máme senzační vztahy, mírní Trump ranní kritiku. Probrali migraci i obchod

S Německem a Merkelovou máme senzační vztahy, mírní Trump ranní kritiku. Probrali migraci i obchod

Po ostré kritice na adresu Německa se americký prezident Donald Trump na okraj summitu Severoatlantické aliance v Bruselu setkal s Angelou Merkelovou. Novináře šéf Bílého domu ujistil, že má s německou kancléřkou velmi dobrý vztah. Před zahájením summitu přitom Trump na schůzce s generálním tajemníkem NATO Německo kritizoval za podle něj nedostatečné výdaje na obranu i dovoz zemního plynu z Ruska. Podle Merkelové se jednání s Trumpem týkala migrace a obchodu.

Trump setkání na okraj summitu NATO označil za "skvělé". "Máme velmi, velmi dobrý vztah s kancléřkou. Máme senzační vztah s Německem," řekl. S Merkelovou podle svých slov jednal o výdajích na obranu i o obchodu. Zmínil prý rovněž své výhrady k plynovodu Nord Stream.

Nord Stream 2

Obrat po tvrdé kritice

Šéf Bílého domu při ranním setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem Německo ostře kritizoval. "Chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyto země a mnohé z nich jdou, uzavřou dohodu o plynovodu s Ruskem a platí miliardy dolarů do ruské pokladny," prohlásil Trump. "Německo je na Rusku naprosto závislé," dodal rovněž prezident, podle kterého je země ruským "zajatcem".

Podle Merkelové se na jednání s americkým prezidentem hovořilo také o migraci a rozvoji vzájemného obchodu. Německo a USA kancléřka označila za dobré partnery.

Na Trumpovu kritiku kancléřka při příjezdu na summit NATO reagovala odkazem na dějiny Německa. Sama podle svých slov jako občanka Německé demokratické republiky (NDR) zažila, jaké to bylo, když byla část země pod kontrolou Sovětského svazu. "Jsem ráda, že jsme nyní sjednoceni ve svobodě jako Spolková republika Německo a že proto můžeme říct, že můžeme dělat vlastní samostatnou politiku a činit samostatná rozhodnutí," řekla Merkelová.

Infografika: výdaje na obranu zemí NATO

 

Články odjinud