Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S rozpadem se nepočítá. 5 scénářů dalšího vývoje EU podle Evropské komise

S rozpadem se nepočítá. 5 scénářů dalšího vývoje EU podle Evropské komise

Evropská komise vytvořila pět scénářů, kterými by se sedmadvacítka mohla ubírat po odchodu Velké Británie. Informoval o tom server Politico. S tím, že se Evropská unie v zásadě nezmění, počítá jenom jedna varianta. 

Sedmadvacítka bude pokračovat dál, jako by se nic nestalo – takový je nejmírnější odhad dalšího vývoje. Žádný ze scénářů naopak nepočítá s tím, že by se Evropská unie rozpadla. V úvodu dokumentu ale komise střízlivě uznává, že sedmadvacítka bojuje o svou další existenci kvůli brexitu, migraci či problémů eurozóny. „Unie je podle mnoha Evropanů příliš vzdálená, anebo naopak do všeho příliš zasahuje,“ stojí v dokumentu.

Přehled variant vývoje EU podle Evropské komise:

1) Pokračování bez velkých změn

Evropská unie bude pokračovat v dosavadním kurzu a čekají ji jenom malé změny, které navíc budou postupné. Tento scénář počítá s tím, že jednotlivé země dále prohloubí společný trh, budou více vojensky spolupracovat a budou mít jednotnou zahraniční politiku. Zároveň ale nevylučuje zpřísněné volného pohybu osob mezi jednotlivými členskými zeměmi.

2) Zůstane jen společný trh

Hlavním smyslem Evropské unie se stane společný trh. Komise se na tento scénář nedívá příliš příznivě – chybějící ekonomická koordinace na nadnárodní úrovni by podle ní učinila blok zranitelnější vůči krizím. Zároveň by zřejmě přibylo hraničních kontrol.

Peter Bukov, hlavní analytik TopForex
„Jedna věc jsou scénáře z pohledu Evropské komise, druhá věc, co budou chtít důležité státy EU. Po rázném slovu z Velké Británie letos promluví do dění další mocnosti. Volby se konají ve Francii, Nizozemí a Německu. Z těchto voleb se možná odvinou scénáře, se kterými EK zatím nepočítá a které mohou zahrnovat rozpad eurozóny či jiné krizové modely, anebo naopak utužení jednotné politiky a navýšení přerozdělování."

3) Vícerychlostní Evropa

Více by se integrovaly jenom země, které by se více integrovat chtěly. Směřovaly by ke sjednocení daní, obrany a sociální politiky. Spolu s ostatními členskými zeměmi by sdílely hlavně společný trh. Podle Evropské komise by to ale ohrozilo například rovná občanská práva v zemích sedmadvacítky. Zkomplikovalo by to také fungování eurozóny.

4) Menší, zato ale efektivnější integrace

Členské země by prohlubovaly spolupráci v menším počtu oblastí než dosud. Vznikla by například účinná obrana evropských hranic na souši i na moři. Kromě bezpečnosti by se prohloubila spolupráce v zahraniční politice a obraně. Podle komise ale není jasné, zda by se členské státy dokázaly snadno dohodnout, ve kterých oblastech chtějí takto spolupráci prohloubit.

5) Ještě větší spolupráce

Evropa by se federalizovala. Ekonomické i další rozhodování by se soustředilo v Bruselu a unie by začala fungovat jako jeden stát. Podle Evropské komise by to zrychlilo rozhodování v sedmadvacítce, zároveň by ale vzrostlo riziko ještě většího odcizení té části společnosti, která EU nepovažuje za legitimní. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744