Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sáblíková začíná na OH hned v sobotu. Bude mít první šanci překonat legendárního Zátopka

Sáblíková začíná na OH hned v sobotu. Bude mít první šanci překonat legendárního Zátopka

Rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou čeká první závod na olympijských hrách v Pchjongčchangu hned v sobotu. Na trati 3000 metrů bude mít první šanci překonat legendárního atleta Zátopka. Zatímco rychlobruslařka má z olympijských her tři zlata, stříbro a bronz, Emil Zátopek vyhrál čtyřikrát a jednou byl stříbrný.

„Na to vůbec nemyslím. Teď se mě na to někdo zeptal poprvé,“ uvedla Sáblíková s úsměvem v rozhovoru s novináři dva dny před startem. „Asi jsem to někde slyšela, ale to už je dávno. Teď na to určitě nemyslím,“ doplnila.

Sáblíková se postaví na start jako obhájkyně stříbra ze Soči a vítězka z Vancouveru. Její pozice se však oproti předešlým letům změnila, zejména kvůli zdravotním problémům, které v této sezoně měla. Třicetiletou královnu dlouhých tratích řadu měsíců trápily bolesti zad a konci minulého roku prakticky netrénovala.

„Stále mám v hlavě, že jsem dva měsíce nemohla trénovat a že mi to bude chybět,“ přiznala. Na oválu v Kangnungu se jí jezdilo dobře. Začala ale zase přemýšlet, proč jí problémy opustily až teď. „Prostě ty problémy přišly v nejdebilnější chvíli,“ nebrala si servítky.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka bez ohledu na to patří mezi medailové aspirantky. Těch je však tentokrát výrazně více než na vrcholných akcích v minulých letech. S cílem obhájit zlato ze Soči se na start postaví Sáblíkové dlouholetá rivalka Ireen Wüstová z Nizozemska, ve Světovém poháru dokázaly trojku v sezoně vyhrát Ivanie Blondinová z Kanady, Natalija Voroninová z Ruska, Nizozemka Antoinette de Jongová a Japonka Miho Takagiová.

„Kandidátek na medaili je asi osm. A uvidíme, kdo se tam může objevit další. Je to olympiáda, někomu škubne v šišce a najednou se tam objeví, to všichni známe,“ usmála se Sáblíková, která byla před velkým závodem až nezvykle v dobré pohodě.

„Na druhou stranu v Soči to bylo podobné, taky jsem si říkala, že tam bude osm deset holek, které pojedou na placku a spousta lidí pak jela daleko pomaleji, než jsem čekala. Nervozita je daleko jiná, forma se musí načasovat a není to jednoduché. Jak ale teď koukám při tréninku na ledě, tak mi připadá, že formu mají všichni,“ řekla rodačka z Nového Města na Moravě.

Zkušenosti by však měly hrát pro Sáblíkovou, která startuje již na čtvrté olympiádě a je sedmnáctinásobnou mistryní světa. „Možná tohle výhoda je, ale na druhou stranu odhodlání těch mladších holek, co ještě na olympiádě nestatovaly nebo placku nemají, je daleko větší. Jsou nabuzené,“ uvedla Sáblíková, která má na trati 3000 metrů nejlepší osobní rekord ze všech přihlášených. Podle sezónního maxima je čtvrtá.

Všechny rychlobruslařky se budou muset vyrovnat s nezvyklým časem startu závodu. Zatímco běžně na mistrovství světa nebo Světovém poháru jezdí odpoledne, tentokrát se na oválu představí až od 20:00 místního času.

„Kvůli tomu tady máme režim dne od začátku posunutý. Vstáváme kolem desáté a chodíme spát až kolem půlnoci. Pro mě je to docela pozdě, ale například Niki pojede patnáctistovku o dva dny později ještě dýl,“ řekla Sáblíková, se kterou se na trojce představí i Nikola Zdráhalová.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1