Šachová šampionka odmítá soutěžit v Saúdské Arábii. Vadí jí ponižování žen a přijde kvůli tomu o tituly | info.cz

Články odjinud

Šachová šampionka odmítá soutěžit v Saúdské Arábii. Vadí jí ponižování žen a přijde kvůli tomu o tituly

Ukrajinská šachová velmistryně Anna Muzyčuková přijde o svoje tituly. Odmítla se totiž zúčastnit šampionátu v Saúdské Arábii. Důvod? Ponižující podmínky, které musejí snášet tamní ženy.

„Vím, že v několika následujících dnech přijdu o své dva tituly,“ uvedla sedmadvacetiletá Muzyčuková. „Je pro mě ale naprosto neakceptovatelné jet soutěžit do země, kde bez mužského doprovodu nemohu vyjít na ulici.“

Muzyčuková naráží na fakt, že ačkoliv v Saúdské Arábii dochází k pozvolné liberalizaci přísných náboženských nařízení, postavení žen v ropné monarchii je stále zcela nerovnoprávné a ponižující.

Anna Muzyčuková uvedla, že když zhruba před rokem získala svoje šachové tituly, byla asi nejšťastnějším člověkem na světě. „Mám ale určité principy a z těch nedokážu za žádnou cenu slevit. Jedním z těchto principů je požadavek na rovnost mezi lidmi, na rovnost mezi mužem a ženou. A ta v Saúdské Arábii nepanuje.“

Ženy se v Saúdské Arábii bez svolení mužského „opatrovníka“ nesmějí vdávat, rozvádět, cestovat, otevírat bankovní účet, získat práci, žádat o identifikační průkaz či pas nebo jít na plánovanou operaci. To vychází z tzv. „opatrovnického“ práva, které ovlivňuje téměř každý aspekt života. Pokud není opatrovníkem otec, je jím manžel nebo jiný mužský příbuzný. Někdy tak dochází k absurdním situacím, kdy matka nesmí provádět výše zmíněné bez souhlasu svého syna.

Na ženy se vztahuje také zákaz chození do podniků, které nemají samostatnou a označenou rodinnou část. Tu už dnes zřizuje většina restaurací. Rodinná sekce odděluje rodiny od stolů, u nichž sedí muži. Ženy také musí používat jiný vchod než opačné pohlaví.

Nerovnoprávnost panuje také v justici. Svědectví jednoho muže se v Saúdské Arábii rovná tomu, co před soudem prohlásí dvě ženy. Právní postavení žen je v zemi na úrovni nezletilých. A ačkoli se pod taktovkou ambiciozního korunního prince bin Salmána z pragmatických důvodů pomalu narovnává, k ideálu má stále nepředstavitelně daleko.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud