Samotář, který občas mňoukal. Spolužáci vzpomínají na Aleka Minassiana, podezřelého z útoku v Torontu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Samotář, který občas mňoukal. Spolužáci vzpomínají na Aleka Minassiana, podezřelého z útoku v Torontu

Samotář, který občas mňoukal. Spolužáci vzpomínají na Aleka Minassiana, podezřelého z útoku v Torontu

Nejméně deset mrtvých a patnáct zraněných. Pondělní krveprolití v kanadském Torontu má dle policie na svědomí pětadvacetiletý Alek Minassian. Proč se rozhodl dodávkou zmasakrovat chodce, není zatím známo. Podle policie ale Minisian není napojen na žádnou teroristickou organizaci. Co dalšího o útočníkovi víme? 

Pětadvacetiletý Minassian podle policie dosud neměl žádné problémy se zákonem. Až do pondělí, kdy najel dodávkou do chodců na rušné obchodní ulici v severní torontské části North York. Z výpovědí svědků jasně plyne, že šlo o úmyslný čin. Minassian totiž nebrzdil, naopak ještě přidával plyn. 

Nedlouho poté ho policisté vypátrali. Podle videa ze zatýkání, které zveřejnila kanadská média, Minassian mířil na policistu zbraní a křičel na něj „Zabij mě“. Nakonec ale pistoli zahodil a vzdal se.  

O Minassianovi toho zatím příliš nevíme. Televize CBC s odkazem na jeho profil na LinkedInu uvedla, že jde o studenta vysoké školy Seneca College, která se nachází v torontské čtvrti North York – v lokalitě, kde se odehrál pondělní útok. 

Kanadský deník the Globe and Mail hovořil se spolužákem, který s Minassianem před třemi lety pracoval na projektu na Seneca College. Ten na Minassiana vzpomíná jako na člověka se zjevnou sociální nebo duševní poruchou, který měl potíže bavit se s lidmi. Když byl pod tlakem, objevovaly se prý u něho tiky – klepaly se mu ruce a kýval hlavou. 

Muž, který si nepřál uvést jméno, také vyjádřil údiv nad tím, že si Minassian zvládl půjčit auto a vůbec řídit. V době, kdy ho znal, prý Manassian řídit neuměl. 

Jiný student poukázal na to, že Minassian sice byl samotář, ale vyznal se v počítačích. Byl prý machr na grafické procesory.  

Jako na samotářského podivína vzpomínají na Minassiana i jeho spolužáci ze střední školy Thornlea Secondary School. „Nejsem si jistý, jestli měl nějaké blízké přátele, aspoň ne na veřejnosti. Nikdy jsem ho neviděl se skupinou kamarádů,“ popsal CBC jeden z Minassianových spolužáků ze střední školy Ari Bluff. „Ale kdykoli jsme na něj narazili na chodbě, vždycky jsme mu řekli ahoj. Pamatuji si, že chodbami většinou chodíval sám, sám sedával i v jídelně. Moje paměť není bezchybná, ale určitě se nepletu, když řeknu, že nebyl moc společenský.“

Podle další spolužačky Shereen Chamiové navštěvoval Minassian speciální program pro studenty s výukovým handicapem. Minassian chodíval se sklopenou hlavou a založenýma rukama, a někdy si sám pro sebe vydával mňoukavé zvuky, tvrdí Chamiová. „Nebyl moc společenský, ale co si vzpomínám, byl naprosto neškodný,“ řekla agentuře Reuters 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.