Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Samotář, který občas mňoukal. Spolužáci vzpomínají na Aleka Minassiana, podezřelého z útoku v Torontu

Samotář, který občas mňoukal. Spolužáci vzpomínají na Aleka Minassiana, podezřelého z útoku v Torontu

Nejméně deset mrtvých a patnáct zraněných. Pondělní krveprolití v kanadském Torontu má dle policie na svědomí pětadvacetiletý Alek Minassian. Proč se rozhodl dodávkou zmasakrovat chodce, není zatím známo. Podle policie ale Minisian není napojen na žádnou teroristickou organizaci. Co dalšího o útočníkovi víme? 

Pětadvacetiletý Minassian podle policie dosud neměl žádné problémy se zákonem. Až do pondělí, kdy najel dodávkou do chodců na rušné obchodní ulici v severní torontské části North York. Z výpovědí svědků jasně plyne, že šlo o úmyslný čin. Minassian totiž nebrzdil, naopak ještě přidával plyn. 

Nedlouho poté ho policisté vypátrali. Podle videa ze zatýkání, které zveřejnila kanadská média, Minassian mířil na policistu zbraní a křičel na něj „Zabij mě“. Nakonec ale pistoli zahodil a vzdal se.  

O Minassianovi toho zatím příliš nevíme. Televize CBC s odkazem na jeho profil na LinkedInu uvedla, že jde o studenta vysoké školy Seneca College, která se nachází v torontské čtvrti North York – v lokalitě, kde se odehrál pondělní útok. 

Kanadský deník the Globe and Mail hovořil se spolužákem, který s Minassianem před třemi lety pracoval na projektu na Seneca College. Ten na Minassiana vzpomíná jako na člověka se zjevnou sociální nebo duševní poruchou, který měl potíže bavit se s lidmi. Když byl pod tlakem, objevovaly se prý u něho tiky – klepaly se mu ruce a kýval hlavou. 

Muž, který si nepřál uvést jméno, také vyjádřil údiv nad tím, že si Minassian zvládl půjčit auto a vůbec řídit. V době, kdy ho znal, prý Manassian řídit neuměl. 

Jiný student poukázal na to, že Minassian sice byl samotář, ale vyznal se v počítačích. Byl prý machr na grafické procesory.  

Jako na samotářského podivína vzpomínají na Minassiana i jeho spolužáci ze střední školy Thornlea Secondary School. „Nejsem si jistý, jestli měl nějaké blízké přátele, aspoň ne na veřejnosti. Nikdy jsem ho neviděl se skupinou kamarádů,“ popsal CBC jeden z Minassianových spolužáků ze střední školy Ari Bluff. „Ale kdykoli jsme na něj narazili na chodbě, vždycky jsme mu řekli ahoj. Pamatuji si, že chodbami většinou chodíval sám, sám sedával i v jídelně. Moje paměť není bezchybná, ale určitě se nepletu, když řeknu, že nebyl moc společenský.“

Podle další spolužačky Shereen Chamiové navštěvoval Minassian speciální program pro studenty s výukovým handicapem. Minassian chodíval se sklopenou hlavou a založenýma rukama, a někdy si sám pro sebe vydával mňoukavé zvuky, tvrdí Chamiová. „Nebyl moc společenský, ale co si vzpomínám, byl naprosto neškodný,“ řekla agentuře Reuters 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1