Samozvaný londýnský učitel budoval armádu mladých džihádistů. Soud teď řekl, jaký trest ho čeká | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Samozvaný londýnský učitel budoval armádu mladých džihádistů. Soud teď řekl, jaký trest ho čeká

Samozvaný londýnský učitel budoval armádu mladých džihádistů. Soud teď řekl, jaký trest ho čeká
 

Nejméně 25 let by měl v britském vězení strávit příznivce teroristické organizace Islámský stát (IS), který se podle soudu snažil vytvořit "armádu dětských bojovníků". Informovala o tom dnes agentura Reuters. Pětadvacetiletý Umar Haque chtěl více než stovku dětí přimět k tomu, aby páchaly atentáty po celém Londýně.

Haque působil na malé soukromé islámské škole Lantern of Knowlegde a v madrase, náboženské škole při mešitě Ripple Road Mosque ve východním Londýně. Více než stovce dětí, které učil, pouštěl násilná a propagandistická videa. Chtěl po nich také, aby přehrávaly teroristické útoky z nedávné minulosti nebo předstíraly útoky na policisty.

Celkem měl Haque na starosti 110 dětí a jako učitel působil i přesto, že k tomu neměl žádnou kvalifikaci a zaměstnáván byl jako administrativní pracovník.

"Děti byly paralyzované strachem z Haquea, o němž byly přesvědčeny, že je napojený na teroristy a který jim vyhrožoval násilím, pokud někomu řeknou, co dělá," uvedl velitel londýnské protiteroristické jednotky Dean Haydon. Haqueovy plány označil za dlouhodobé. "Zamýšlel své plány provést za několik let, kdy chtěl mít vytrénovanou armádu vojáků, včetně dětí," dodal Haydon.

Podle státního zástupce pětadvacetiletý muž plánoval, že jím vycvičené děti zaútočí na tři desítky cílů po celém Londýně, včetně věže se zvonem Big Ben, stráže britské královny před Buckinghamským palácem, velkých nákupních center, bank a sídel médií.

Uložení doživotního trestu s minimální dobou pobytu za mřížemi v délce 25 let předcházel na počátku března výrok soudu, kterým uznal Umara Haquea vinným mimo jiné z trestného činu přípravy teroristického útoku. Muž se k činům, ze kterých byl obžalovaný, přiznal.

"Znesvětil jste svými činy korán i islám, stejně jako zákony všech civilizovaných lidí. Doufejme, že si to uvědomíte," řekl dnes Haqueovi soudce.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.