Sanders kritizoval bohaté, sám mezi ně patří. Daňová přiznání demokratů čeří politiku | info.cz

Články odjinud

Sanders kritizoval bohaté, sám mezi ně patří. Daňová přiznání demokratů čeří politiku

Jedním z nejdiskutovanějších témat mezi politiky americké Demokratické strany je míra zdanění bohatých Američanů. Krok, který má podporu hlavně v progresivistickém křídle, by zřejmě citelně zasáhl i současné demokratické prezidetnské kandidáty. Někteří z nich patří mezi procento nejzámožnějších obyvatel USA.

V roce 2016 jste mohli téměř v každém projevu senátora Bernieho Sanderse slyšet výpady vůči bohatým lidem nebo firmám obchodujícím na Wall Street. Kritizoval jejich údajnou nezodpovědnost i přílišný vliv na politiku. O to více americká média minulý týden zaujala daňová přiznání tehdejšího i současného uchazeče o Bílý dům. Z nich vyplývá, že Sanders – jeden z nejlevicovějších amerických politiků – patří k nejbohatším Američanům. 

Z dokumentů, které Sanders zveřejnil, vyplývá, že za loňský rok spolu s manželkou vykázali příjmy v hodnotě více než 561 tisíc dolarů (téměř 13 milionů korun). V letech 2016 a 2017 pár hospodařil s příjmem přesahujícím milionu dolarů (cca 23 milionů korun). To Sanderse řadí mezi procento nejbohatších lidí ve Spojených státech. Tedy přesně mezi skupinu, kterou dlouhodobě kritizuje. 

„Daňová přiznání ukazují, že naše rodina měla štěstí. Jsem za to velice vděčný, jelikož jsem vyrůstal v rodině, která žila od výplaty k výplatě a znám stres z ekonomické nejistoty,“ komentoval Sanders své příjmy, které pochází převážně z prodeje knih.

Sanders není jediným dobře zajištěným demokratickým kandidátem. Ještě lépe než on jsou na tom jeho dvě soupeřky v boji o stranickou nominaci, senátorky Kamala Harrisová a Elizabeth Warrenová. Příjem Warrenové za loňský rok činil lehce přes 846 tisíc dolarů (více než 19 milionů korun). Harrisová disponovala téměř 1,9 miliony dolarů (přes 43 milionů korun). 

Všechny částky jsou uvedené před zdaněním. Daně v případě Sanderse činily 145 tisíc dolarů, Warrenová zaplatila 230 tisíc a Harrisová téměř 700 tisíc. Harrisová doplatila na reálnou daňovou progresi. Její zdanění bylo o deset procentních bodů vyšší (37 procent) než u Warrenové a o 11 proti Sandersovi. 

Mezi pět procent nejbohatších Američanů patří vedle zmíněné trojice ještě další tři kandidáti – Beto O’Rourke, Amy Klobucharová a Kirsten Gillibrandová. První dva za loňský rok vydělali přes 300 tisíc dolarů, Gillibrandová si přišla na částku lehce přesahující 200 tisíc dolarů.

Ačkoli daňová přiznání o kandidátech příliš nevypovídají, alespoň co se týče jejich budoucí politiky a programových priorit, v kampani se z nich stává důležité téma. A to právě kvůli demokratům. Ti dlouhodobě kritizují a snaží se získat daňová přiznání úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa. Ten zatím své majtekové poměry neodhalil. Demokraté tak chtějí ukázat, že oni jsou transparentnější.

Pokud jde o finance, důležitější než daňová přiznání jsou jiná čísla. Přehled o síle jednotlivých kandidátů nabízí peníze, které dosud dokázali získat na svoji kampaň. Právě na ně se zaměřili novináři z listu New York Times, kteří sestavili tabulku nejúspěšnějších bojovníků o Bílý dům.

Nejlépe z těchto dat vychází Sanders, jenž disponuje sítí podporovatelů z minulých voleb a získal díky nim nejvíce peněz od individuálních dárců. Ti mu poslali více než 18 milionů dolarů (410 milionů korun). Druhá v pořadí je Harrisová s 12 miliony dolarů (přes 270 milionů korun) a třetí O’Rourke, jenž vybral lehce nad 9 milionů dolarů (205 milionů korun).

Ve prospěch Sanderse hraje i fakt, že příjmy jeho kampaně pochází z více než 80 procent z darů malých dárců, neboli těch, kteří kampani přispěli sumou do 200 dolarů (zhruba 4,5 tisíci korunami). V případě O'Rourkea je takových dárců jen mírně přes 50 procent, u Harrisové dokonce jen 36 procent. V tomto směru je na tom po Sandersovi nejlépe senátorka Warrenová se 70 procenty příjmů od drobných dárců. 

Finanční síla kampaně může sloužit k odhadu, jak se jednotlivým kandidátům bude dařit v primárkách. Ty se uskuteční během zimy a jara příštího roku a vzejde z nich protikandidát republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Peníze přitom tradičně hrají v americké politice velkou roli a bez silného finančního zázemí je téměř nemožné v kampani uspět.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud