Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sarkozy: Obvinění vycházejí z pomluv, hmotné důkazy nejsou. Je to pomsta za bombardování Libye

Sarkozy: Obvinění vycházejí z pomluv, hmotné důkazy nejsou. Je to pomsta za bombardování Libye

Obvinění z nezákonného financování předvolební kampaně byla vznesená bez jakéhokoli hmotného důkazu a celá kauza je pokusem Libyjců pomstít se za francouzské bombardování Libye v roce 2011. Ve středu to podle francouzského deníku Le Figaro soudcům řekl bývalý prezident Francie Nicolas Sarkozy, který nyní čelí v této kauze předběžnému obvinění a je pod soudním dohledem. Le Figaro dnes zveřejnil údajný přepis jeho řeči.

„Jsem obviněn bez jakéhokoli hmotného důkazu na základě prohlášení (někdejšího libyjského diktátora) pana Kaddáfího, jeho syna, jeho synovce, jeho bratrance, jeho mluvčího, jeho bývalého premiéra a prohlášení pana Takieddinea, o němž je potvrzené, že vícekrát bral peníze od libyjského státu,“ citoval list Sarkozyho.

 Kvůli svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea vyšetřování libyjské stopy ve financování Sarkozyho kampaně v roce 2013 začalo. Muž tvrdí, že v letech 2006 a 2007 předal Sarkozymu tři kufry s bankovkami o celkové hodnotě pěti milionů eur (dnes 127 milionů korun) na kampaň před volbami v roce 2007. Peníze prý pocházely přímo od Kaddáfího.

 Sarkozy u soudu řekl, že podnikatel tvrzení o setkáních nijak nedoložil a lhal také o jiných aspektech případu. Ten podle exprezidenta začal kvůli přijetí Kaddáfího oponentů v Elysejském paláci 11. března 2011. „V tomto momentě, a ne dříve, tato kampaň křivých obvinění začala,“ řekl Sarkozy, přičemž zdůraznil, že to byl on, kdo u OSN získal podporu pro bombardování jednotek Kaddáfího režimu.

 „Od 11. března 2011 prožívám peklo těchto pomluv,“ uvedl v řeči Sarkozy. Dodal, že aféra kolem peněz z Libye jej stála i volební vítězství v roce 2012, kdy neobhájil prezidentský post po prohře s Françoisem Hollandem o tři procenta hlasů.

 Ve středu byl exprezident po dvou dnech výslechů předběžně obviněn z přijímání úplatků, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků. Podle agentury Reuters tento krok justice znamená, že vyšetřovatelé mají vážné podezření z porušení zákonů. Ne vždy ale vyústí v započetí soudního procesu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1