Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sarkozy: Obvinění vycházejí z pomluv, hmotné důkazy nejsou. Je to pomsta za bombardování Libye

Sarkozy: Obvinění vycházejí z pomluv, hmotné důkazy nejsou. Je to pomsta za bombardování Libye

Obvinění z nezákonného financování předvolební kampaně byla vznesená bez jakéhokoli hmotného důkazu a celá kauza je pokusem Libyjců pomstít se za francouzské bombardování Libye v roce 2011. Ve středu to podle francouzského deníku Le Figaro soudcům řekl bývalý prezident Francie Nicolas Sarkozy, který nyní čelí v této kauze předběžnému obvinění a je pod soudním dohledem. Le Figaro dnes zveřejnil údajný přepis jeho řeči.

„Jsem obviněn bez jakéhokoli hmotného důkazu na základě prohlášení (někdejšího libyjského diktátora) pana Kaddáfího, jeho syna, jeho synovce, jeho bratrance, jeho mluvčího, jeho bývalého premiéra a prohlášení pana Takieddinea, o němž je potvrzené, že vícekrát bral peníze od libyjského státu,“ citoval list Sarkozyho.

 Kvůli svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea vyšetřování libyjské stopy ve financování Sarkozyho kampaně v roce 2013 začalo. Muž tvrdí, že v letech 2006 a 2007 předal Sarkozymu tři kufry s bankovkami o celkové hodnotě pěti milionů eur (dnes 127 milionů korun) na kampaň před volbami v roce 2007. Peníze prý pocházely přímo od Kaddáfího.

 Sarkozy u soudu řekl, že podnikatel tvrzení o setkáních nijak nedoložil a lhal také o jiných aspektech případu. Ten podle exprezidenta začal kvůli přijetí Kaddáfího oponentů v Elysejském paláci 11. března 2011. „V tomto momentě, a ne dříve, tato kampaň křivých obvinění začala,“ řekl Sarkozy, přičemž zdůraznil, že to byl on, kdo u OSN získal podporu pro bombardování jednotek Kaddáfího režimu.

 „Od 11. března 2011 prožívám peklo těchto pomluv,“ uvedl v řeči Sarkozy. Dodal, že aféra kolem peněz z Libye jej stála i volební vítězství v roce 2012, kdy neobhájil prezidentský post po prohře s Françoisem Hollandem o tři procenta hlasů.

 Ve středu byl exprezident po dvou dnech výslechů předběžně obviněn z přijímání úplatků, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků. Podle agentury Reuters tento krok justice znamená, že vyšetřovatelé mají vážné podezření z porušení zákonů. Ne vždy ale vyústí v započetí soudního procesu.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867