Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdky se bouří proti konzervativnímu islámu. Jezdí na skateboardech a hrají basketbal

Saúdky se bouří proti konzervativnímu islámu. Jezdí na skateboardech a hrají basketbal

Stále sebevědomější obyvatelky Saúdské Arábie se hlásí o svá práva, i jinde v islámském světě samozřejmá. Před několika dny saúdský sněm navrhl, aby ženy získaly právo mít vlastní cestovní pas. Za dívku, které byla zatčena, neboť zveřejnila svou fotku bez šátku, se postavily vlivné ženy monarchie. Boj mezi modernisty a konzervativci už začal.

Projíždějí se na skateboardech, hrají basketbal, tancují. Srší energií. A prozpěvují při tom slova, která každému saúdskému konzervativci musejí připadat rouhavá. V písni, jejíž název lze snad přeložit slovy „Posedlí obavami“, dívky konstatují: „Ať muži zmizí, i my z nich šílíme, žádný (muž) není při smyslech, všichni jsou duševně nemocní...“

Z virálu, který na serveru YouTube vidělo za pěti týdnů přes sedm milionů lidí, je patrné, oč jde: o obsesivní kontrolu žen saúdskými muži. I tento klip připomíná, že ve velmi konzervativní monarchii není zvykem, aby ženy řídily auto. (Obyvatelky sousedních Emirátů ve voze samy jezdí, o jiných islámských zemích nemluvě). Nejde v pravém smyslu o zákaz, řidičské průkazy se Saúdkám prostě jen nevydávají. Už v říjnu roku 2013 o tom ve zjevné nadsázce zpíval saúdský komik a aktivista Hišám Fagíh, když hit Boba Marleyho otextoval slovy „No woman, no drive“. Jeho verzi si na YouTube pustilo 14 milionů lidí.

Aktivistkám i jejich sympatizantům Fagíhova typu nejde jen o řízení. Loni zahájená kampaň „Jsem si svým vlastním poručníkem“ polemizuje se systémem, podle kterého má v Saúdské Arábii každá žena mužského garanta, kterým je obvykle blízký příbuzný. Tento poručník rozhoduje, zda se manželka, dcera, sestra, či matka vdá, vycestuje, nebo si třeba jen pronajme byt. I zde se situace pomalu mění: příslušný výbor Poradního shromáždění před několika dny navrhl, aby ženy starší osmnácti let měly při výjezdu do zahraničí povinně vlastní pas. Jinými slovy: Saúdky by tak získaly právo samy cestovat. Teď jsou manželky – podobně jako děti – vepsány do dokladů svého muže.

Norma zatím prošla jen výborem, podle emirátského deníku Gulf News se mezi rádci ještě několik měsíců zdrží. Jmenovaný poradní sbor navíc zákony sám neschvaluje – pouze je předkládá panovníkovi. Shromáždění o 150 členech, z nichž pětinu tvoří ženy, ovšem má monarchovu důvěru. List Gulf News proto zmíněný návrh považuje za průlomový a rok 2017 označil za „klíčový pro práva saúdských žen“.

Ty se proti výjimečně rigidním saúdským pravidlům bouří stále častěji. Loni v prosinci policie na žádost oficiální Komise pro propagaci ctnosti a prevence neřesti zadržela jedenadvacetiletou Malak Šehríovou. Ta strážce morálky rozčílila tím, že na sociálních sítích zveřejnila vlastní fotografii zřejmě s odhalenými vlasy a jistě bez abáji, typického splývavého oděvu (jinak oblečena samozřejmě byla). Napsala navíc, že se ráno chystá sejít s přítelem, nikoli manželem či příbuzným, což je v Saúdské Arábii rovněž nepřípustné.

Konzervativci prosadili dívčino zatčení, jiní (a hlavně jiné) se jí zastali. Aktivistka a konzultantka Manal Šarífová solidárně publikovala vlastní méně formální fotografii, kterou pořídila v uzavřeném areálu státní ropné společnosti Saudi Aramco u města Ras Tanura, kde vzhledem k přítomnosti zahraničních dělníků panují uvolněná pravidla. A kam služebně zavítala. S odkazem na prosincovou návštěvu Ursuly von der Leyenové v Rijádu pak napsala: „Německá ministryně obrany přijela do Saúdské Arábie a zahalená nebyla. Nikdo ji nezatkl“.

Za mřížemi není ani saúdská princezna Ríma, která se neobléká vždy podle představ konzervativních kazatelů. Šéfuje ženskému sportu, který byl v monarchii dlouho tabu, než se jej aktivistkám podařilo i s podporou předchozího krále Abdalláha (1924 až 2015) společensky ospravedlnit. Monarchie se mění: pokouší se poddané zaměstnat, nikoli jen dotovat. Společnost není monolitní: mnozí Saúdi získali vzdělání na Západě a sympatie k reformátorům chovají i někteří členové vládnoucí rodiny. Staré, neformální rozdělení vlivu, podle kterého ultrakonzervativní duchovní strpěli proamerickou politiku dvora výměnou za volnou ruku při prosazování striktních morálních pravidel, bere za své. Boj modernistů s konzervativci už začal.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1